pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

My, emigranci. Wspomnienia współczesnych Polaków z życia na obczyźnie

Autor książki:

Wiesława Piątkowska-Stepaniak

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego
Oprawa: twarda
Ilość stron: 516 s.
Wymiar: 165x250 mm
EAN: 9788373952621
ISBN: 978-83-7395-262-1
Data: 2007-11-26
Cena wydawcy: 48.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Teksty zawarte w książce pt. "My emigranci. Wspomnienia współczesnych Polaków z życia na obczyźnie” to niewielka, ale charakterystyczna część z kilkuset wypowiedzi emigrantów, którzy nadesłali je jako odzew na apel największej polskiej gazety wydawanej poza granicami kraju, nowojorskiego "Nowego Dziennika” i współpracującej z nim w tym dziele tygodniku "Polityka”. Publikacja wpisuje się w krąg zainteresowań Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego zajmującego się m.in. badaniami współczesnej emigracji i uzupełnia cykl publikacji poświęconych temu zjawisku.
Konwencjonalny zapis wspomnieniowy sąsiaduje tu z udanymi próbami literackiego ujęcia współczesnej problematyki emigracyjnej. Trafiamy w zbiorze na opisy sytuacji prosto z życia wziętych: ”Siedziałam w piwnicy zamknięta w olbrzymiej lodówce i, trzęsąc się z zimna smętnie rozmyślałam, na co mi przyszło w tych Niemczech Zachodnich. Na górze, w kuchni szaleli faceci od kontroli, poszukując nielegalnych pracowników, których były tysiące. Słysząc złowróżbne kroki na schodach, wcisnęłam się głębiej za wielkie połcie mięsa, zwisające, jak zwłoki na hakach. «Wlezą tu czy nie»” – gorączkowo zastanawiałam się, próbując upodobnić się do obrzydliwej bryły”.
Z tomu wyłania się niezwykle zróżnicowany, barwny, chwilami przejmujący, czasami zabawny, ale zawsze prawdziwy w swym jednostkowym wymiarze obraz życia rodaków na obczyźnie, którzy swe wspomnienia nadesłali z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Niemiec, Francji, Danii, Izraela, Meksyku..
Opisy emigracyjnych losów nie przynoszą wizerunku człowieka przegranego, nieszczęśliwego z powodu wyjazdu z Polski. Wiele tu przykładów karier zawodowych, ustabilizowanego życia. Pojawia się jednak wspólne dla niemal wszystkich bohaterów poczucie obcości, odmienności w nowym świecie. Tym ostatnim bywa też Ojczyzna, do której emigranci zdecydowali się po latach wrócić.
Opublikowany zestaw 29 tekstów dowodzi, że niezależnie od indywidualnych losów i wieku wspominających istnieje pewne niedostępne dla innych zbiorowe, życiowe doświadczenie piszących łączące ich we wspólnotę, dającą się określić słowami: My, emigranci.

Książka "My, emigranci. Wspomnienia współczesnych Polaków z życia na obczyźnie" - Wiesława Piątkowska-Stepaniak (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego.