pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Mukowiscydoza

Dane szczegółowe:
Wydawca: Medical Tribune Polska
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 192 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788362597697
ISBN: 978-83-6259-769-7
Data: 2012-12-17
pozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - Mukowiscydoza
Mukowiscydoza 46.18 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Gen. Ukryta historia
Gen. Ukryta historia 40.78 zł pozycja dostępna!
Mukowiscydoza do niedawna była domeną pediatrów. Zmiany epidemiologii mukowiscydozy, związane z wydłużającym się przeżyciem chorych, ale także z wprowadzeniem badania przesiewowego noworodków, sprawiły, że obecnie do każdego lekarza może trafić chory na mukowiscydozę. Z tego powodu znajomość problemów, jakie wiążą się z tą chorobą, wydaje się niezbędna dla lekarzy wielu specjalności, jak również studentów. Wiedza dotycząca mukowiscydozy rośnie bardzo szybko, przykładowo w roku 2011 w systemie Pub Med odnotowano 1843 publikacje na ten temat.

Założeniem niniejszego opracowania było praktyczne przedstawienie zagadnień związanych z postępowaniem z chorymi na mukowiscydozę. Do powstania tej książki przyczyniły się osoby, które na co dzień zajmują się omawianymi problemami. Z konieczności oparliśmy się tylko na wybranych publikacjach, a ze względu na szybki postęp część prezentowanych informacji prawdopodobnie szybko straci aktualność (np. dotyczące leków). Z racji ograniczenia objętości niezbędny był wybór zagadnień do omówienia, a także ich zwięzłe, skrótowe przedstawienie. W związku z tym w książce nie znalazło się wiele ważnych tematów, jak np. opieka terminalna, szczegóły postępowania w niektórych powikłaniach, problemy związane z przechodzeniem pod opiekę internistyczną czy perspektywy terapii tej choroby. Świadomie pozostawiliśmy tradycyjne mianownictwo mutacji, uznając, że jest lepiej znane Czytelnikowi.

Leki stosowane w mukowiscydozie badane były początkowo u chorych dorosłych, później stopniowo wprowadzano je w młodszych grupach wiekowych. Ich stosowanie u młodszych chorych często nie jest poparte bezpośrednimi dowodami wynikającymi z badań klinicznych, lecz jest konsekwencją ekstrapolacji wyników osiągniętych w starszych grupach wiekowych lub postępu wiedzy medycznej. Z tego powodu dawkowanie wielu leków zalecanych w mukowiscydozie (zwłaszcza antybiotyków, w odniesieniu zarówno do wieku, jak i wysokości dawki) często wykracza poza charakterystykę produktu leczniczego, lecz oparte jest na aktualnej wiedzy medycznej. Choć dołożyliśmy wszelkiej staranności, nie możemy wykluczyć ryzyka błędów czy nieścisłości, za które z góry przepraszamy.

Mam nadzieję, że książka spotka się z zainteresowaniem i będzie przydatna wszystkim, którzy zajmują się chorymi na mukowiscydozę.

Henryk Mazurek Dr hab. n. med., prof. Nadzwyczajny

Książka "Mukowiscydoza" - oprawa miękka - Wydawnictwo Medical Tribune Polska. Książka posiada 192 stron i została wydana w 2012 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Planowanie przestrzenne w gminach - okładka książki

Planowanie przestrzenne w gminach

Przemysław Śleszyński, Tomasz Komornicki, Jerzy Solon, Marek Więckowski
Wielkości nieskończenie małe w - okładka książki

Wielkości nieskończenie małe w analizie matematycznej....

Lech Gruszecki, Adam Stachura, Magdalena Zoła
Krzywe o sławnych nazwiskach - okładka książki

Krzywe o sławnych nazwiskach

Arkadiusz Bryll, Robert Sochacki