pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Mistyka i mistyfikacje
Tytuł książki:

Mistyka i mistyfikacje

Autor książki:

Anna Sobolewska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wolno
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 308 s.
Wymiar: 150x225 mm
EAN: 9788395375637
ISBN: 978-83-9537-563-7
Data: 2019-11-26
29.77  49.00  19.23 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

"Mistyka i mistyfikacje" - zbiór teksów wybitnej eseistki i badaczki literatury Anny Sobolewskiej - to zaproszenie do wielowymiarowych rozważań o formach współczesnej duchowości, potrzebie ciszy i wartości kontemplacji. To równocześnie intrygująca podróż po mapie (nie tylko) polskiej kultury literackiej i filmowej.

Pośród kilkudziesięciu tekstów zamieszczonych w książce odnaleźć można zapisy będące świadectwem odkrywania "własnej ścieżki duchowej" - wolnej od instytucjonalnych ram i ideologii, ale też refleksje diagnozujące współczesne zjawiska społeczno-polityczne.

Większość prezentowanych artykułów ukazywała się w latach 2008-2017 na łamach pisma "Charaktery" w autorskiej rubryce "Mapy duchowe". Część tekstów ma w książce swoją premierę.

Wrażliwość i erudycja autorki umożliwiają łączenie perspektywy prywatnych doświadczeń z ogólnym, niejednokrotnie krytycznym spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość.

W tekstach obecne są osobiste zapisy mówiące o praktykach medytacyjnych i fascynacji buddyzmem, rodzinnych podróżach, problemach osób niepełnosprawnych, przyjaźni z wybitnymi postaciami polskiej kultury.

Każdorazowo jednak "domowy" punkt wyjścia obudowany zostaje tu szeregiem kontekstów, które uniwersalizują poruszane zagadnienia i inspirują czytelnika do odnalezienia własnej ścieżki interpretacyjnej.

To książka skierowana zarówno do czytelników, którzy znają poprzednie publikacje autorki, ale także dla wszystkich zainteresowanych współczesnością w jej różnych odsłonach.

Anna Sobolewska - krytyczka, eseistka i historyk literatury. Od 1974 roku związana z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, najpierw jako doktorantka, potem adiunkt i profesor w Pracowni Literatury Współczesnej, a obecnie w Pracowni Współczesnej Literatury i Komunikacji Społecznej. Prowadziła zajęcia z filmoznawstwa w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Główne kierunki jej zainteresowań naukowych to literatura i mistyka, zwłaszcza świecka mistyka codzienności poetów i pisarzy XX w., poetyka doświadczeń wewnętrznych, przemiany form narracyjnych w literaturze XX w., literatura i film wobec kultury współczesnej. Autorka książek: "Polska proza psychologiczna 1945-1950" (1979), "Mistyka dnia powszedniego. Poetyka doświadczeń wewnętrznych" (1992), "Maksymalnie udana egzystencja. Szkice o życiu i twórczości Mirona Białoszewskiego" (1997), "Cela. Odpowiedź na zespół Downa" (2002; nominacja do nagrody literackiej Nike 2003), "Maski Pana Boga. Szkice o pisarzach i mistykach" (2004 - wyróżnienie w Konkursie Literackim Fundacji Kultury), "Mapy duchowe współczesności. Co nam zostało z Nowej Ery?" (2009). Aktywnie uczestniczy w pracach Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz - od czasu urodzenia córki Cecylii z zespołem Downa - w krajowych i zagranicznych stowarzyszeniach rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Mieszka w Warszawie.

Książka "Mistyka i mistyfikacje" - Anna Sobolewska - oprawa twarda - Wydawnictwo Wolno. Książka posiada 308 stron i została wydana w 2019 r. Cena 29.77 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Spacer nad rzeką - okładka książki

Spacer nad rzeką

Monika A. Oleksa
Bez Ciebie - okładka książki

Bez Ciebie

Agata Przybyłek
Śmierć i Małgorzata - okładka książki

Śmierć i Małgorzata

Joanna Łopusińska
Łowca nastolatek - okładka książki

Łowca nastolatek

Mikołaj Podolski
Latarnik i inne nowele - okładka książki

Latarnik i inne nowele

Henryk Sienkiewicz
Wzgórze - okładka książki

Wzgórze

Ivica Prtenjaca
Produkty podobne:
Piekło Conrada - okładka książki

Piekło Conrada

Michał Komar
Kronika powrotu - okładka książki

Kronika powrotu

Artur D. Liskowacki