pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Mieszkańcy stolicy świata. Konstantynopolitańczycy między starożytnością a średniowieczem. Byzantina Lodziensia XVII

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Rok wyd.: 2014
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 490 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788379693702
ISBN: 978-83-7969-370-2
Data: 2014-11-20
pozycja niedostępna

Opis książki:

Konstantynopol, stolica cesarstwa bizantyńskiego - ważne centrum kulturalne, religijne i gospodarcze późnoantycznego i średniowiecznego świata, a do tego miasto szczególnej urody - od dawna znajduje się w obrębie zainteresowań łódzkiego środowiska bizantynistycznego. Ich najbardziej wymiernym efektem są, jak dotąd, trzy książki: Historie konstantynopolitańskie Haliny Evert-Kappesowej (Warszawa 1964), Konstantynopol - Nowy Rzym. Miasto i ludzie w okresie wczesnobizantyńskim, pod redakcją Mirosława J. Leszki i Teresy Wolińskiej (Warszawa 2011) oraz Z badań nad wczesnobizantyńskim Konstantynopolem, w redakcji Mirosława J. Leszki, Kiriła Marinowa i Andrzeja Kompy (Łódź 2011, wydana w Acta Universitatis Lodziensis. Folia Historica 87).

Prezentowana praca stanowi pewnego rodzaju dopełnienie dwóch ostatnich publikacji, będących efektem projektu badawczego Konstantynopol - Nowy Rzym i jego mieszkańcy (IV - pocz. VII w.), realizowanego w latach 2007 2010 przez Katedrę Historii Bizancjum Uniwersytetu Łódzkiego. Jej autorzy skupili swoją uwagę na stosunku konstantynopolitańczyków do siebie samych, ich postawach w obliczu zagrożeń, jak również działalności poza granicami prawa. Wzmiankowane kwestie z rzadka i pobieżnie podejmowane są w literaturze naukowej, z tego też względu praca stanowi ważny i oryginalny przyczynek do wzbogacenia naszej wiedzy o mieszkańcach bizantyńskiej stolicy w okresie od IV do początków VII wieku.

( ) praca oparta została na bogatym materiale źródłowym oraz na krytycznie wykorzystanej obszernej literaturze przedmiotu. Rzetelna i skrupulatna analiza źródeł czyni zrozumiałymi i przekonującymi tezy Autorów, natomiast tekst poszczególnych rozdziałów książki jawi się jako spójny i logiczny pod względem konstrukcji oraz napisany poprawną i żywą polszczyzną.

z recenzji dr. hab. Jacka Bonarka (Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Filia w PT).

Książka "Mieszkańcy stolicy świata. Konstantynopolitańczycy między starożytnością a średniowieczem. Byzantina Lodziensia XVII" - Andrzej Kompa, Mirosław J. Leszka, Teresa Wolińska - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. Książka posiada 490 stron i została wydana w 2014 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]