pokaz koszyk
tylko: autor tytuł  24h
»
»
»
Między oralnością a literackością. Proza wiejska Adolfa Dygasińskiego
książka:

Między oralnością a literackością. Proza wiejska Adolfa Dygasińskiego

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 340 s.
Wymiar: 180x230 mm
EAN: 9788323132530
ISBN: 9788323132530
Data: 2016-03-10
pozycja niedostępna

Między oralnością a literackością. Proza wiejska Adolfa Dygasińskiego - Mirosława Radowska-Lisak - opis książki:

Wysoka wartość, a dodam, że nawet niezwykłość tej książki polega na nowatorstwie i trafności wybranego i zastosowanego przez autorkę instrumentarium badawczego pozwalającego w sposób ściśle umotywowany dokonać znakomitej, odkrywczej interpretacji, czy raczej -reinterpretacji - twórczości Dygasińskiego i tym samym zweryfikować dotychczasowe sądy historyków literatury o prozie autora Zająca. [...] Książka jest starannie zredagowana, istotną jej zaletą jest przejrzystość kompozycyjna, dyscyplina wywodu, rzeczowość a zarazem elegancja językowa. [...] Gorąco polecam [...] tę bardzo wartościową książkę ze względu na jej nowatorstwo metodologiczne mogące zainspirować innych badaczy, oraz ze względu na subtelne, głębokie, dotychczas niespotykane interpretacje wiejskich utworów Dygasińskiego z uwzględnieniem właściwego im kontekstu kulturowo-socjologicznego. Książka zainteresuje z pewnością literaturoznawców, ale również może znaleźć odbiorców wśród folklorystów, kulturoznawców i socjologów, a także i nieprofesjonalnych czytelników literatury szukających głębszego z nią obcowania.

Z recenzji prof. dr hab. Zofii Mocarskiej-Tyc
Nie ulega wątpliwości, że problematyka podjęta przez Mirosławę Radowską-Lisak jest w tej chwili jednym z najciekawszych zagadnień obecnych we współczesnej humanistyce. [...] Największą zaletą tej niezmiernie rzetelnie i interesująco napisanej książki, której wróżę długie lata na nie tylko polonistycznym rynku, jest udowodnienie czegoś, czego prawdopodobnie autorka sobie nie zaplanowała. Nie tylko bowiem udowadnia ona istnienie w utworach Dygasińskiego trwałych struktur oralnych, co było przecież jej założeniem, ale - nie poruszając zagadnienia oryginalności tej prozy, jej odmienności na tle epoki - po prostu ją wykazuje. W śmiałej, sięgającej bez kompleksów do metodologii światowej humanistyki interpretacji Mirosławy Radowskiej-Lisak, Dygasiński pokazany został jako pisarz prawdziwie polski, którego twórczość wyrasta z najstarszych przedpiśmiennych tradycji naszej kultury. [..] Wielką zaletą książki Radowskiej-Lisak jest jej interdyscyplinarny charakter, swobodne łączenie kompetencji filologa z antropologią i socjologią, poza nowymi, oryginalnymi interpretacjami utworów Dygasińskiego wiele wnosi do naszej wiedzy na temat kultury ludowej, wiejskości czy choćby korzeni polskiej inteligencji.

Z recenzji dr hab. Jolanty Sztachelskiej, prof. Uw B

Książka Między oralnością a literackością. Proza wiejska Adolfa Dygasińskiego - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Książka posiada 340 stron i została wydana w 2015 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Między oralnością a literackością. Proza wiejska Adolfa Dygasińskiego"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Król szczurów - okładka książki
Król szczurów James Clavell