pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Mieczysław Małecki. Człowiek, uczony, organizator

Autor książki:

Jerzy Rusek

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa: twarda
Ilość stron: 280 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788323319542
ISBN: 83-233-1954-5
Data: 2005-11-07
Cena wydawcy: 29.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Tom zawiera teksty referatów wygłoszonych na sesji naukowej zorganizowanej przez Uniwersytet Jagielloński i Polską Akademię Umiejętności, a poświęconej profesorowi Mieczysławowi Małeckiemu w setną rocznicę urodzin. Autorzy zamieszczonych artykułów wszechstronnie omawiają postawę Uczonego jako człowieka i patrioty oraz jego trwały wkład w naukę.

Mieczysław Małecki (1903-1946) - profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, polonista i slawista, dialektolog, prekursor studiów bałkanistycznych, współautor Atlasu językowego polskiego Podkarpacia, pierwszego atlasu gwarowego w świecie słowiańskim. Był więźniem obozów w Sachsenhausen i Dachau, kierownikiem tajnego nauczania na Uniwersytecie Jagiellońskim, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, dyrektorem Studium Słowiańskiego. Naukowo zajmował się dialektologią polską i słowiańską, bałkanistyką, a także językiem staro-cerkiewno-słowiańskim. W każdej z tych dziedzin stworzył dzieła wybitne, o nieprzemijającej wartości. Zapewniły mu one trwałe miejsce w nauce. Jego prace do dzisiaj nie utraciły aktualności, ciągle są cytowane i przekładane na języki obce.

Książka "Mieczysław Małecki. Człowiek, uczony, organizator" - Jerzy Rusek (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]