pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Meble Kowalskich. Seria: Ludzie i rzeczy

Autor książki:

Jacek Kowalski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Dębogóra
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 492 s.
Wymiar: 210x210 mm
EAN: 9788361374985
ISBN: 978-83-6137-498-5
Data: 2015-02-26
65.71  79.00  13.29 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

W tej książce znajdziecie Państwo opowieść, dokumenty, fotografie, echa mediów i sztuki, wreszcie rodzinne wspomnienia: o meblach nowoczesnych i stylowych, o środowisku artystów, o Poznaniu i o Kresach, bo Kowalscy to przecież rodzina wielkopolsko-kresowa.

MEBLE KOWALSKICH, wybitne osiągnięcie polskiego designu lat sześćdziesiątych, towarzyszyły milionom Polaków przez ponad trzy dekady. Wielu wciąż o nich pamięta. Jednak pokutuje przekonanie, że w popularnej nazwie chodziło o "meble dla każdego", bo przecież przysłowiowy "Kowalski" - to "każdy ". Tymczasem te Meble Kowalskich to rzeczywiście dzieło małżeństwa Kowalskich: Bogusławy i Czesława, poznańskich architektów wnętrz, którzy w 1962 roku wygrali konkurs na projekt mebli do małych mieszkań. Po pierwszym sukcesie przyszły następne, przynosząc warianty pierwotnego projektu, potem zaś liczne meblościanki lat 70, tworzone już w odmiennej estetyce. Jednak Kowalscy tworzyli też meble stylowe, a także aranżacje wnętrz (m. in. popularnych "gościńców wielkopolskich "), poza tym działając aktywnie winnych dziedzinach sztuk plastycznych, jak scenografia czy i malarstwo.

Bogusława i Czesław Kowalscy - twórcy popularnych Mebli Kowalskich, architekci wnętrz - żyli w barwnym środowisku poznańskich artystów plastyków. Dzieje ich sukcesów zawodowych przeplatały się z przeżyciami pokolenia, które niosło w sobie pamięć lat wojennych i stalinowskich, aby w wieku dojrzałym być świadkiem kolejnych "odwilży", wreszcie uczestniczyć w rewolucji "Solidarności" i w ustrojowej transformacji.

Czesław (1930-2006) pochodził znad Niemna, ze zubożałej drobnoszlacheckiej rodziny. Bogusława urodziła się w wielkopolskim domu przedwojennego polityka. Spotkali się na studiach w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (PWSSP, dziś Uniwersytet Artystyczny). Zadebiutowali w dziedzinie teatralnej scenografii, ale powodzenie popularnych segmentów - zwycięstwo w konkursie na meble do małych mieszkań w 1962 roku - na stałe związało ich z meblarstwem. Czesław został profesorem na PWSSP, Bogusława kierownikiem artystycznym cepeliowskiej spółdzielni, produkującej meble stylowe.

Książka "Meble Kowalskich. Seria: Ludzie i rzeczy" - Jacek Kowalski - oprawa miękka - Wydawnictwo Dębogóra. Książka posiada 492 stron i została wydana w 2014 r. Cena 65.71 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]