pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Mao. Cesarstwo cierpienia

Autor książki:

Torbjorn Faerovik

Dane szczegółowe:
Wydawca: Prószyński
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 608 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788381233385
ISBN: 978-83-8123-338-5
Data: 2018-09-21
54.53 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Zgodnie z sugestią zawartą w tytule, autor biografii skupia się na cierpieniach Chińczyków pod rządami Mao. Wielu polemistów twierdzi, że w ciągu dwudziestu siedmiu lat jego władzy zdarzyło się wiele dobrego: warunki życia milionów ludzi uległy pewnej poprawie, zyskali prawo do edukacji i dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej; przeciętna długość życia wzrosła z czterdziestu do przeszło sześćdziesięciu lat. Jednak cena była przerażająco wysoka.

Na ołtarzu rewolucji złożono prawdopodobnie przeszło pięćdziesiąt milionów ofiar. Większość zmarła z głodu, innych zamordowano. Trzeba jeszcze wiele pracy, żeby ujawnić ogrom tej tragedii. W przyszłości historycy i inni badacze będą mieć łatwiejszy dostęp do archiwów, ale dopóki w Chinach będą rządzić komuniści, wiele dokumentów pozostanie w rejestrach zastrzeżonych.

Przez wiele lat zachodni historycy musieli studiować historię Chin z zewnętrznej perspektywy. Dostęp do źródeł chińskich, nie licząc tych oficjalnych, był bardzo ograniczony. W rezultacie, książki, jakie pisano o Chinach w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, były uderzająco bezkrytyczne. Podczas gdy Stalin znalazł się w ogniu krytyki, o chińskim dyktatorze pisano z szacunkiem, a nawet z podziwem.

Dziś Chiny Mao Zedonga są jaskrawym przykładem tego, jak totalitarne reżimy fałszują historię, nazywając głód dobrobytem.

Torbjorn Farovik - norweski historyk i pisarz. Przez wiele lat był dziennikarzem. Wyspecjalizowany w tematyce dalekowschodniej, wieloletni zagraniczny korespondent norweskiej agencji informacyjnej NTB, telewizji NRK i dziennika "Arbeiderbladet".

Książka "Mao. Cesarstwo cierpienia" - Torbjorn Faerovik - oprawa twarda - Wydawnictwo Prószyński. Książka posiada 608 stron i została wydana w 2018 r. Cena 54.53 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.