pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Łotrzyca. Seria: Studium Literacko-Artystycznego UJ 20

Autor książki:

Katarzyna Klakla

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 55 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788381381468
ISBN: 978-83-8138-146-8
Data: 2020-12-23
35.84  40.01  4.17 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Wprawdzie akcja dzieje się w pierwszej połowie XVI w., jednak dramatyczne sceny czystek etnicznych i masowych rzezi nieodparcie każą myśleć o wojnach bałkańskich sprzed trzech dekad, kiedy rozpadała się Jugosławia. W baśniową fikcję sprzed trzech wieków wdziera się nagle współczesność, jak memento. [...] Pod powierzchnią wielowątkowej, skomplikowanej narracji fantasy toczy się druga opowieść, poważna i - powiedziałbym - bardziej realistyczna, o trudnym znajdowaniu sobie miejsca w świecie. Zoria szarpie się, nie chce zbyt łatwo ulegać powtarzanym przez starszych banałom, że „tak to już w życiu jest”. Ciągle przegrywa, ucieka - i wraca, bo ucieczki nie ma. [...] Wyraźnie zaznaczona konwencja jest solidnym podwoziem, na którym sunie wehikuł wielowątkowej i na różne sposoby absorbującej literatury, pozostawiającej również pole dla niebanalnych interpretacji. Zabierzcie się z nimi w drogę, a nie pożałujecie! 

Z posłowia Krzysztofa Zajasa

Zoria z Łotrzycy jest bohaterką w dosłownym, nie tylko literackim sensie tego słowa, prawdziwą i wielowymiarową. Dla mnie przede wszystkim dlatego, że walczy o własną wolność i niezależność w nieprzyjaznym i brutalnym świecie patriarchalnej opresji. Bohaterką jest też Katarzyna Klakla, bo stworzyła wyjątkowe fantasy, w którego centrum stoi kobieta, a do tego wykreowała wielki, ciekawy, dopracowany w najdrobniejszych szczegółach świat powieściowy. Jednak aby pisać dobrą prozę, samo bohaterstwo czy odwaga nie wystarczą. Ani nawet sam talent. Do tego potrzebna jest wielka praca i umiejętności. A te Katarzyna Klakla ma, jak na debiutantkę, wręcz imponująca.

Robert Ostaszewski

Książka "Łotrzyca. Seria: Studium Literacko-Artystycznego UJ 20" - Katarzyna Klakla - oprawa miękka - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka. Książka posiada 55 stron i została wydana w 2020 r. Cena 35.84 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]