pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Lokalne dziedzictwo kulturowe w doświadczeniu mieszkańców wsi

Dane szczegółowe:
Wydawca: Scholar
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 242 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788373838765
ISBN: 978-83-7383-876-5
Data: 2017-05-08
32.06 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Podjętym analizom przyświecało kilka celów - przede wszystkim przedstawienie fragmentu współczesnej rzeczywistości kulturowej w Polsce lokalnej. Ponadto - empiryczne przetestowanie funkcjonalności i rozpoznawalności coraz popularniejszego określenia "dziedzictwo kulturowe"; następnym celem było zaś rozważenie możliwości zastosowania innego podejścia do zjawiska udziału w kulturze niż to praktykowane dotychczas. W omawiane przedsięwzięcie wpisany był jednak jeszcze jeden, istotny cel - eksploracyjny. Chodziło tu głównie o możliwość wykroczenia poza wąsko pojmowane "interpretację" i "rozumienie" znaczeń kulturowych i o uzupełnienie tej perspektywy towarzyszącą jej sferą komponentów uczuciowych i somatycznych.

Prezentowana monografia nawiązuje do koncepcji socjologii ucieleśnionej (multisensorycznej), którą można też nazwać neonaturalistyczną. Chodzi w niej o to, aby nie "wyjmować" podmiotu doświadczającego świata przyrodniczego i społeczno-kulturowego ze splotu fenomenologicznego jego człowieczeństwa na rzecz wyłącznie zdolności poznawczych, ale by ów splot starać się rozwikłać także od strony emocjonalno-cielesnej.

Jest to publikacja frapująca i prowokująca do przemyśleń jako przykład solidnie, mądrze i konsekwentnie zrealizowanych zamierzeń badawczych, w istotny sposób sterowanych myśleniem teoretycznym, które udatnie przekłada się na cele empiryczne, co prowadzi do ciekawych ustaleń. Z pewnością tego typu badania podpadają pod kategorię in progress, a ich potencjał jest obiecujący.

z recenzji prof. dr. hab. Wojciecha J. Burszty (Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS)

Książka "Lokalne dziedzictwo kulturowe w doświadczeniu mieszkańców wsi" - Izabella Bukraba-Rylska, Maria Wieruszewska, Konrad Burdyka - oprawa miękka - Wydawnictwo Scholar. Książka posiada 242 stron i została wydana w 2017 r. Cena 32.06 zł. Zapraszamy na zakupy!