pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Literatura a religia. Wyzwania epoki świeckiej. Tom 2. Literatura...
Tytuł książki:

Literatura a religia. Wyzwania epoki świeckiej. Tom 2. Literatura polska po 1945 roku. Kierunki, idiomy, paradygmaty

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 734 s.
Wymiar: 158x235 mm
EAN: 9788323348481
ISBN: 978-83-2334-848-1
Data: 2020-12-22
40.69  46.20  5.51 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Literatura a religia. Wyzwania epoki świeckiej. Tom 2. Literatura polska po 1945 roku. Kierunki, idiomy, paradygmaty - opis książki:

Dwutomowa publikacja: Literatura a religia - wyzwania epoki świeckiej to pierwsze w języku polskim kompendium wiedzy z zakresu badań nad relacją "literatura a religia" na miarę humanistyki XXI wieku. O jego randze decyduje międzynarodowy i różnorodny zespół, w którym znaleźli się najwybitniejsi badacze związków literatury i religii, a także światowej sławy myśliciele, zajmujący się konsekwencjami procesów "odczarowania". Temu pionierskiemu projektowi patronuje Charles Taylor, którego monumentalne studium A Secular Age ("Epoka świecka") zrewolucjonizowało studia nad religią w XX i XXI wieku, wykazując, że modernizacja nie eliminuje religii, a świeckość wynika z opcjonalności religijnych światopoglądów, a nie z ich anachronizmu. Na drugi tom (historycznoliteracki) składają się artykuły o wybranych pisarzach polskich tworzących po 1945 roku, których twórczość wyznacza punkty orientacyjne na literackiej mapie wiary i niewiary. Pojawiają się tu autorzy odżegnujący się od religii (Gombrowicz, Lem, Szymborska), spierający się z ortodoksją (Miłosz), żarliwi katolicy (ksiądz Twardowski i Brandstaetter), ale także ci, którzy wymykają się prostej alternatywie: wierzący/niewierzący (Barańczak, Herbert, Pankowski). Całość tworzy fascynującą panoramę polskiej literatury tworzonej w cieniu Auschwitz i Kołymy. Książka jest adresowana do humanistów reprezentujących różne dyscypliny (literaturoznawstwo, religioznawstwo, filozofię religii, socjologię religii), których interesuje wszechstronne i wolne od uprzedzeń ujęcie obecności religii w kulturze współczesnej. To pierwsze tego rodzaju, wszechstronne i interdyscyplinarne ujęcie obecności religii w kulturze, łączące tradycję badań nad związkami literatury i religii z perspektywą współczesnej humanistyki po tzw. "zwrocie etycznym" i "zwrocie postsekularnym". Publikacja powinna mieć pierwszorzędne znaczenie nie tylko dla badań humanistycznych - wypracowana przez autorów formuła badawcza jest bowiem otwarta na rzeczywistość społeczną i palące problemy współczesności. Prof. Joanna Zach

Książka „Literatura a religia. Wyzwania epoki świeckiej. Tom 2. Literatura polska po 1945 roku. Kierunki, idiomy, paradygmaty” - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka posiada 734 stron i została wydana w 2020 r. Cena 40.69 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Literatura a religia. Wyzwania epoki świeckiej. Tom 2. Literatura..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne: