pokaz koszyk
autor tytuł  24h
Przecena
okładka książki - Listy do młodzieży

książka: Listy do młodzieży autor:

Dane szczegółowe:

  • Wydawca: Pallottinum
  • Rok wydania: 2005
  • Oprawa: miękka
  • Ilość stron: 112 s.
  • Wymiar: 176x250 mm
  • EAN: 9788370141639
  • ISBN: 83-7014-163-3
  • Data: 2009-05-15
Cena wydawcy: 5.00 złpozycja niedostępna

Listy do młodzieży - opis produktu:

"Dzisiaj powiadam wam: kontynuujcie niezmordowanie rozpoczęty marsz, ażeby być wszędzie świadkami chwalebnego Krzyża Chrystusa. Nie lękajcie się!" - te słowa z Niedzieli Palmowej Roku Pańskiego 2005, które w imieniu Ojca Świętego odczytał abp Leonardo Sandri, stają się dziś duchowym testamentem młodych.
Widzieliśmy na własne oczy jaką moc stanowią dla Kościoła Światowe Dni Młodzieży z Ojcem Świętym. Wielu nosi ten obraz w sercu teraz w przededniu tegorocznych dni w Kolonii. "Skoro człowiek jest podstawową i zarazem codzienną drogą Kościoła, zatem pozostaje sprawą zrozumiałą, iż Kościół przywiązuje szczególną wagę do okresu młodości jako kluczowego etapu życia każdego człowieka. Wy jesteście przyszłością świata, wy jesteście nadzieją Kościoła. Wy jesteście moją nadzieją!".
Te słowa Ojca Świętego Jana Pawła zaczerpnięte zostały z orędzi do młodych całego świata, jakie zawiera prezentowana publikacja. Z pewnością doda ona otuchy i nadziei nie tylko młodzieży, ale i tym wszystkim, którzy z młodzieżą pragną znaleźć wspólny język we współczesnym świecie.
20 lat od pierwszego Listu Apostolskiego do młodych
W Niedzielę Palmową 31 marca 1985 roku Jan Paweł II opublikował i przekazał młodzieży swój pierwszy List Apostolski do młodych całego świata. Było to podczas spotkania w Rzymie z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży.
Co to oznacza? Że obchodzimy 20-lecie papieskiego pisania do młodych.
Listem tym Jan Paweł II rozpoczął coroczną tradycję kierowania do młodych specjalnego orędzia, które stawało się tematem rokrocznych Światowych Dni Młodzieży.
Pierwszy List Apostolski, osnuty na perykopie biblijnej o bogatym młodzieńcu, nazywany był często encykliką Jana Pawła II do młodych i o młodości. W Liście tym Ojciec Święty daje wiele określeń czasu młodości i wskazuje na piękną choć trudną pracę nad sobą, która w czasie młodości niczym "rzeźbiarka wykuwa żywot cały".
O tym wydarzeniu sprzed lat dwudziestu tak pisze na stronie Krajowego Biura ŚDM ks. dr Andrzej Kiciński: "Na podstawie zapisanej w ewangelii rozmowy Chrystusa z młodzieńcem Papież ukazał nam okres młodości jako szczególne bogactwo. To właśnie od tego czasu podkreśla się, że okres młodości jest czasem szczególnie intensywnego odkrywania ludzkiego "ja" i związanych z nim właściwości oraz uzdolnień. Papież stopniowo i sukcesywnie odsłania rozwijającą się osobowość młodego chłopaka i dziewczyny, ich specyficzność, a także jedyną i niepowtarzalną - potencjalność konkretnego człowieczeństwa, w którą wpisany jest jakby cały projekt przyszłego życia.
Nie potrafię streścić tego listu, powiem, że przy okazji różnych spotkań z młodzieżą ciągle do niego wracam. Sam Ojciec Św. także ciągle do niego nawiązuje. Przytoczę tylko trzy pierwsze, już historyczne tytuły i jedno charakterystyczne zdanie - które podkreślają stosunek Kościoła do młodych i wizję okresu młodości.
p.1 "Życzenia na rok młodzieży" - zawiera zdanie, które jest punktem wyjścia do zrozumienia relacji Kościół-młodzi - "Kościół przywiązuje szczególną wagę do okresu młodości jako kluczowego etapu każdego człowieka"
p.2 "Chrystus rozmawia z młodymi" - w którym kluczowym jest zdanie - "Każdy z Was jest w tej rozmowie Jego potencjalnym rozmówcą"
p.3 "Młodość jest szczególnym bogactwem" - zawiera już historyczne zdanie - "Jest to bogactwo odkrywania, a zarazem planowania, wybierania, przewidywania i podejmowania pierwszych własnych decyzji"
Niedziela Palmowa w Rzymie - zgromadziła kilkaset tysięcy ludzi młodych ze wszystkich kontynentów. Okazją tego zgromadzenia był ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Rok Młodzieży. Z Polski przybyło 250 młodych, reprezentujących wszystkie diecezje. Do nich Ojciec Św. powiedział: ";Trzeba, aby w tej wielojęzycznej grupie zabrzmiał również język polski, żeby był słyszany przez wszystkie narody świata, bo to jest świadectwo naszej obecności w wielkiej wspólnocie Kościoła współczesnego".
Trzeba podkreślić, że cały Kościół od początku był blisko tych wydarzeń. Na specjalnym sympozjum zebrała się w Hiszpanii Rada Konferencji Episkopatów Europy przy współpracy Papieskiej Rady ds. Świeckich, aby rozważyć odpowiedzialność duszpasterską biskupów za młodzież dzisiejszej Europy. Także Episkopat Polski po swojej 208 Konferencji wydał piękny list na rok młodzieży, wychodząc od przesłania Ojca św. i podkreślając nowe spojrzenie na młodych".
Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!

Jan Paweł II - pozostałe produkty w naszej księgarni:

okładka książki - Dominium et Vivificantem
Dominium et Vivificantem
Jan Paweł II;
okładka książki - Evangelium Vitae
Evangelium Vitae
Jan Paweł II;
okładka książki - List do artystów
List do artystów
Jan Paweł II;
okładka książki - Redemptoris Mater
Redemptoris Mater
Jan Paweł II;
okładka książki - Redemptoris Missio
Redemptoris Missio
Jan Paweł II;
okładka książki - Dies Domini
Dies Domini
Jan Paweł II;
okładka książki - Dives in Misericordia
Dives in Misericordia
Jan Paweł II;
okładka książki - Familiaris consortio
Familiaris consortio
Jan Paweł II;
okładka książki - Fides et Ratio
Fides et Ratio
Jan Paweł II;
okładka książki - Mulieris dignitatem
Mulieris dignitatem
Jan Paweł II;
okładka książki - Rosarium virginis Mariae
Rosarium virginis Mariae
Jan Paweł II;
okładka książki - Salvifici Doloris
Salvifici Doloris
Jan Paweł II;
okładka książki - Veritatis Splendor
Veritatis Splendor
Jan Paweł II;
okładka książki - Vita Consecrata
Vita Consecrata
Jan Paweł II;
okładka książki - Praca dobrem człowieka
Praca dobrem człowieka
Jan Paweł II;
okładka książki - Nie lękajcie się
Nie lękajcie się
Jan Paweł II;

Produkty podobne:

okładka książki - Droga krzyżowa pisana życiem
Droga krzyżowa pisana życiem
s. Irena Jezierska FMA
okładka książki - W znaku świętego Franciszka. Listy
W znaku świętego Franciszka. Listy świętego z...
św. o. Pio, Gianluigi Pasquale (red.)
okładka książki - Pokolenie J. P. II
Pokolenie J. P. II
Benedykt XVI
Czwartek, 26 Maja 2016 roku.