pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Lista Wachtera. Generał SS, który ograbił Kraków

Autor książki:

Magdalena Ogórek

Dane szczegółowe:
Wydawca: Zona Zero
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 456 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788394874322
ISBN: 978-83-9487-432-2
Data: 2017-12-14
Cena wydawcy: 49.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

To nie teoria spiskowa. To "Akta Odessy" Fredericka Forsytha - w realu.

Gdzie podziała się krakowska "Walka karnawału z postem" Brueghela, za której kopię płacono 20 milionów funtów? Dokąd powędrowały zrabowane płótna Fałata, gotyckie i renesansowe meble, cenne numizmaty?
Historyk, Magdalena Ogórek, prowadzi brawurowe śledztwo tropiące niemiecką grabież dzieł sztuki z okupowanych ziem Rzeczpospolitej. Trafia m.in. do zamku pod Wiedniem, którego właściciel, jeszcze 70 lat po wojnie, podpisywał się "Horst von Wächter, syn gubernatora".

Otto von Wächter, austriacki baron SS, przyjaciel Himmlera, był prawą ręka Hansa Franka w okupowanym Krakowie. Ideał aryjczyka, koneser sztuki - powiększa swoje kolekcje o dzieła złupione pod Wawelem, a później o trofea ze Lwowa, dokąd przenosi się by założyć Ukraińcom SS-Galizien.

Po klęsce Niemiec, na lewych papierach, trafia na ścieżkę przerzutową nazistów z Europy do Brazylii. Znajduje schronienie w Watykanie. Magdalena Ogórek prezentuje nowoodkryte dokumenty CIA, Centrum im. Szymona Wiesenthala, Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie i archiwów Watykanu. Stara się wyjaśnić, kto stoi za tajemniczą śmiercią nad Tybrem wojennego kolekcjonera polskich zabytków.

Kto oferuje na rynku antykwarycznym skarby zrabowane przez Wächtera?
Kto zdecydował, że polscy urzędnicy nie chcieli przyjąć dzieł sztuki zwracanych Polsce przez syna zbrodniarza?
Wielkie interesy, wielkie pieniądze. Śledztwo prowadzone w 8 krajach na 2 kontynentach.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Książka "Lista Wachtera. Generał SS, który ograbił Kraków" - Magdalena Ogórek - oprawa miękka - Wydawnictwo Zona Zero. Książka posiada 456 stron i została wydana w 2017 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]