pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
książka:

Linux a technologie klastrowe

Dane szczegółowe:
Producent: PWN- Mikom
Rok wyd.: 2005
Oprawa: miękka
Ilość stron: 212 s.
EAN: 590480700997442
ISBN: 83-7279-481-2
Data: 2008-11-22
pozycja niedostępna

Opis książki:

Zwiększanie wydajności współczesnych komputerów przez podwyższanie częstotliwości ich zegarów wewnętrznych oraz stosowanie szybszych technologii półprzewodnikowych ma swoje wady i w zasadzie dobiega kresu. Kierunek rozwoju - to budowa komputerów o strukturach równoległych. Od kilku lat w kategorii superkomputerów dominują maszyny bazujące nawet na tysiącach współpracujących ze sobą mikroprocesorów. Ostatnio w popularnych komputerach biurkowych pojawiły się procesory z mechanizmami pseudo równoległości (np. Hyper Trading), a jak zapowiadają najważniejsi producenci (początek 2005 roku), za kilka miesięcy standardem będą konfiguracje dwurdzeniowe. Czy więc po epoce komputerów jednoprocesorowych nastąpi epoka komputerów wieloprocesorowych? Zapewne tak, ale będą miały godnych konkurentów i zapewne następców – klastry komputerowe. Te ostatnie, to również systemy równoległe, ale zbudowane z autonomicznych kompletnych komputerów, wymieniających dane za pośrednictwem klasycznych sieci komputerowych. Aby klastry zaczęły dominować w systemach przetwarzania informacji niezbędne są prace poprawiające wydajność ich interfejsów komunikacyjnych, nowe systemy plików, nowe systemy operacyjne a także nowe podejście do programowania.
Jeżeli więc myślisz o projektowaniu, budowaniu i konfigurowaniu systemów komputerowych przyszłości oraz o ich skutecznym wykorzystaniu do przetwarzania opracowanych przez Ciebie programów to niniejsza książka będzie skuteczną pomocą w wykonaniu pierwszego i kilku kolejnych kroków w świat systemów o w zasadzie nieograniczonej mocy przetwarzania. Z jej pomocą dowiesz się jak już dzisiaj tysiące komputerów połączonych za pośrednictwem Internetu rozwiązuje ważne problemy dla współczesnego człowieka.
Znajdziesz tu między innymi następujące zagadnienia: - ewoluowanie komputerów od prostych struktur jednoprocesowych do maszyn równoległych i rozproszonych; - zalety i wady różnych architektur maszyn cyfrowych; - cechy systemów sekwencyjnych oraz systemów o architekturach równoległych i rozproszonych; - sposoby i narzędzia przetwarzania równoległego; - klasyfikacja systemów klastrowych; - wybrane realizacje systemów klastrowych; - komponenty sprzętowe i oprogramowanie systemowe do budowy klastra; - klastry komputerowe na bazie systemu operacyjnego Linux; - klaster Beowulf /Linux – budowa, instalacja, konfiguracja i testy; - klaster Mosix/Linux – budowa, instalacja, konfiguracja i testy.
Książka "Linux a technologie klastrowe" powstała na bazie kilkuletnich doświadczeń zdobytych przez autorów przy budowie testowych systemów klastrowych w Katedrze Informatyki i Automatyki Politechniki Rzeszowskiej. Mimo, że książka ma dwóch autorów, to w pracy nad nią uczestniczyło wiele osób – w szczególności studenci i dyplomanci Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej rocznik 2003 i 2004.

Książka "Linux a technologie klastrowe" - Kazimierz Lal, Tomasz Rak - oprawa miękka - Wydawnictwo PWN- Mikom. Książka posiada 212 stron i została wydana w 2005 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]