pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Lelewel interdyscyplinarny

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Badań Literackich PAN
Rok wyd.: 2022
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 447 s.
EAN: 9788366898776
ISBN: 978-83-6689-877-6
Data: 2023-03-09
53.63 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Postawiony w publikacji problem, a w zasadzie dwa, spotykające się: Lelewel interdyscyplinarny oraz recepcja pism i prac Lelewela, są w moim przekonaniu niezwykle ważkie, nasycone wieloma znaczeniami i otwierają możliwość dogłębnej oraz zróżnicowanej interpretacji, pozwalającej przywrócić wieloaspektową sylwetkę XIX wiecznego historyka dzisiejszemu badaczowi i czytelnikowi. W sporej liczbie artykułów to przywrócenie dokonuje się także przez próbę odczytania dzieła historyka w kontekście współczesnych nam metod humanistycznych.

z recenzji prof. dr. hab. Michała Kuziaka

Autorzy, reprezentujący różne dyscypliny i wrażliwości badawcze, poruszają rozmaite wątki związane z życiem, twórczością, działalnością polskiego historyka, a także relacjami łączącymi go z innymi postaciami czy dziełami. Tytuł dobrze oddaje charakter tego, co otrzymuje czytelnik: w świetle zaprezentowanych artykułów Lelewel jawi się jako prawdziwy polihistor, który swoją aktywnością odcisnął piętno na wielu dziedzinach. Otrzymujemy więc refleksje nie tylko na temat jego pracy historycznej, ale też z zakresu kartografii, rytownictwa, filologii czy działalności dydaktycznej. Zaproponowany podział artykułów na działy tematyczne jest dobrze przemyślany i odpowiadający treściom zawartym w tekstach.

z recenzji dr. hab. Tomasza Falkowskiego

Książka "Lelewel interdyscyplinarny" - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN. Książka posiada 447 stron i została wydana w 2022 r. Cena 53.63 zł. Zapraszamy na zakupy!