pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Leksykon pojęć politycznych

Autor książki:

Mirosław Karwat, Jacek Ziółkowski

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Elipsa
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 402 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788371515361
ISBN: 978-83-7151-536-1
Data: 2014-10-03
Cena wydawcy: 37.80 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Początkowo zamiarem zespołu było przygotowanie leksykonu pojęć i wręcz kategorii teoriopolitycznych, z intencją miarodajnej kodyfikacji i "wykładni" tych pojęć, które - przy licznych różnicach i rozbieżnościach między rozmaitymi nurtami teoretycznymi i koncepcjami autorskimi - występują właściwie u wszystkich (do nich należą np.: interesy, władza, podmiotowość, działanie, wartości itp.), przewijają się też w sporach między zwolennikami różnych teorii.

W pracy nad tym zadaniem rychło okazało się, iż nie sposób ograniczyć się do pojęć o rodowodzie i statusie "czysto teoretycznym", wywodzących się z wyrafinowanych konstrukcji intelektualnych, gdyż i one uwikłane są z jednej strony w różne konteksty ideologiczne, a z drugiej strony - w rozliczne skojarzenia potoczne. A przy tym okazują się niezbędnym kluczem do namysłu nad pojęciami obiegowymi charakterystycznymi dla potocznej wiedzy politycznej oraz dla żargonu polityków i komentatorów polityki.

I na tym drugim zadaniu w rezultacie skoncentrowaliśmy się bardziej, zakładając, że pomocy (naukowej, dydaktycznej), jaką jest publikacja w konwencji leksykonu, wymagają raczej nieakademiccy użytkownicy terminologii "politycznej" (tzn. odnoszącej się do zjawisk politycznych), względnie wykładowcy i doktoranci niewyspecjalizowani jednak akurat w dziedzinie teorii polityki, niż kompetentni badacze. I to są główni adresaci tej publikacji: studenci i doktoranci kierunków politologicznych lub pokrewnych, wykładowcy, dziennikarze skłonni do profesjonalnego, a nie dyletanckiego relacjonowania lub komentowania wydarzeń politycznych, artyści zainteresowani polityką i zaangażowani politycznie, wreszcie - działacze społeczni i zawodowi politycy, którzy bynajmniej nie muszą być kompetentni "z urzędu".

Przesłanie tego leksykonu można więc określić dwojako. Z jednej strony, staramy się w przedstawionym katalogu haseł ukazać, jak niezbędne jest w myśleniu politycznym, w próbach zrozumienia mechanizmów życia politycznego, działania politycznego, gry politycznej, walki, rządzenia etc. posługiwanie się w punkcie wyjścia pojęciami teorii polityki. Z drugiej strony, staramy się też ukazać, jak pomocne są pojęcia i schematy teorii polityki w refleksyjnym, krytycznym, dociekliwym operowaniu terminami pozornie oczywistymi lub banalnymi. A przy tej okazji raz po raz okazuje się, że wiele określeń uchodzących za typowo potoczne (a więc uproszczone, stereotypowe, powierzchowne) wbrew pozorom posiada pewne walory analityczne - pod warunkiem, że stosuje się je z odpowiednim "oprzyrządowaniem", ze świadomością głębszego kontekstu.

Ze Wstępu

Książka "Leksykon pojęć politycznych" - Mirosław Karwat, Jacek Ziółkowski (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Elipsa. Książka posiada 402 stron i została wydana w 2013 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]