pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Nowy leksykon sztuki chrześcijańskiej

Autor książki:

Marta Pieniążek-Samek

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Jedność
Rok wyd.: 2013
Oprawa: twarda
Ilość stron: 1112 s.
Wymiar: 210x280 mm
EAN: 9788374420518
ISBN: 978-83-7442-051-8
Data: 2013-04-05
86.02 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

  • Od sztuki wczesnochrześcijańskiej po nowożytność i współczesność 
  • Ikonografia Starego i Nowego Testamentu  
  • Wizerunki Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i świętych  
  • Style i główne kierunki w malarstwie, rzeźbie i architekturze  
  • Miejsca, wspólnoty zakonne, budowle, sprzęty liturgiczne  
  • Konserwacja i rewitalizacja zabytków sakralnych  
  • Pół tysiąca haseł, 150 barwnych ilustracji, ponad 600 rycin, szkiców i planów

 

Nowy leksykon sztuki chrześcijańskiej wykracza swoją zawartością poza tradycyjne wydawnictwa tego typu: oprócz  haseł poświęconych ikonografii oraz objaśnieniom terminów z zakresu architektury, sztuk plastycznych i rzemiosła artystycznego zawiera również syntetyczne omówienia sztuki różnych epok, kontynentów i miast, dziedzictwa artystycznego tych wspólnot zakonnych i zgromadzeń, które poprzez swoją działalność odcisnęły znaczące piętno na rozwoju sztuki i architektury nie tylko europejskiej, a także hasła dotyczące bardziej szczegółowych, a niezwykle ważnych zagadnień, jak np. proces kształtowania się bazyliki chrześcijańskiej, sztuka reformy katolickiej i protestanckiej, początki i rozwój paleografii oraz archeologii chrześcijańskiej czy problemy związane z konserwacją i przystosowaniem liturgicznym świątyń. Cennym uzupełnieniem owych haseł są ilustracje i rysunki publikowane w tekście oraz zdjęcia prezentowane aż na stu dwudziestu stronach.

Odbiorcy: - wszyscy, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę z zakresu historii sztuki i kultury chrześcijańskiej - uczniowie, studenci i osoby profesjonalnie zajmujące się zarówno sztuką, jak i historią chrześcijaństwa.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę - to niezwykle cenny przewodnik po wielowiekowym dziedzictwie chrześcijańskiej kultury, które w znacznej mierze jest tożsame z historią i sztuką świata zachodniego - przywołując wiele przykładów dzieł sztuki, przybliża specyfikę obrazów, symboli i znaków, które są właściwie wszechobecne w naszym kręgu kulturowym - zebrany w jednym tomie ogrom informacji, rzetelnie opracowanych i atrakcyjnie zilustrowanych.

Książka "Nowy leksykon sztuki chrześcijańskiej" - Marta Pieniążek-Samek (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Jedność. Książka posiada 1112 stron i została wydana w 2013 r. Cena 86.02 zł. Zapraszamy na zakupy!