pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Legioniści i inni. Pamięć zbiorowa weteranów I wojny światowej w Polsce...
Książki »
Tytuł książki:

Legioniści i inni. Pamięć zbiorowa weteranów I wojny światowej w Polsce i Czechosłowacji okresu międzywojennego

Autor książki:

Marcin Jarząbek

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2017
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 312 s.
Wymiar: 150x235 mm
EAN: 9788324231645
ISBN: 978-83-2423-164-5
Data: 2018-01-15
Obniżka! 24.80  39.00  14.2 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

W książce Legioniści i inni Autor analizuje, w jaki sposób przeżycia wojenne żołnierzy Wielkiej Wojny były w Polsce i Czechosłowacji okresu międzywojennego przetwarzane i jak formowały pamięć zbiorową - narracje o wspólnej przeszłości obecne w życiu społecznym i politycznym. W obu państwach odgórne interpretacje wojny jako czynu legionowego i walki o niepodległość zdominowały doświadczenia większości pozostałych żołnierzy. Legioniści uważali się za zwycięzców i bohaterów, innych traktowano raczej jako ofiary wojny. Łącząc perspektywę badań nad pamięcią zbiorową z metodami badań historycznych i historią porównawczą, Autor opisuje instytucjonalne ramy funkcjonowania pamięci zbiorowych, ich kanoniczne wykładnie oraz kulturowe źródła. Stawia też pytanie o miejsce "zapomnianej" I wojny światowej w pamięciach oraz historiografiach: polskiej, czeskiej i słowackiej.

Dla obu pamięci centralna była idea wodza i służących mu wiernie żołnierzy. Obie budowały kult bohaterów (zarówno zmarłych, jak i żywych), podkreślały wagę poświęcenia dla sprawy i bohaterskiej śmierci. (...) Zbiorowa pamięć o wojnie w jej narodowych ramach była dla weteranów głównym źródłem przekonania o własnej wartości, uzasadnieniem roli pełnionej w społeczeństwie, czynnikiem nadającym sens wszystkim wojennym tragediom i odpowiedzią na pytania o politykę czy gospodarkę.

Fragment

Książka Marcina Jarząbka to niewątpliwie praca o dużych walorach poznawczych i wysokim poziomie naukowym. Nowe podejście badawcze, które prezentuje Autor, a tym samym i recenzowana pozycja, może stanowić szansę na włączenie się i w tym obszarze polskich historyków w nurt badań światowych dotyczących Wielkiej Wojny.

dr hab. Katarzyna Sierakowska

Książka "Legioniści i inni. Pamięć zbiorowa weteranów I wojny światowej w Polsce i Czechosłowacji okresu międzywojennego" - Marcin Jarząbek - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 312 stron i została wydana w 2017 r. Cena 24.80 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Legiony polskie 1914-1918 - okładka książki

Legiony polskie 1914-1918

Andrzej Chwalba
Produkty podobne:
11.11.1918. Niepodległość i pamięć - okładka książki

11.11.1918. Niepodległość i pamięć w Europie Środkowej

Włodzimierz Borodziej, Maciej Górny, Piotr Kwiatkowski