pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
podręcznik:

Łacina średniowieczna. Wybór tekstów wraz z wiadomościami o gramatyce, słownikach i wydawnictwach źródłowych

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2001
Oprawa: miękka
Ilość stron: 139 s.
Wymiar: 160x230 mm
EAN: 9788323112969
ISBN: 83-231-1296-7
Data:2001-01-27
pozycja niedostępna

Opis książki:

Wstęp do wydania I [z 1995 r.]
Celem skryptu jest udostępnienie studentom drugiego roku historii studiów stacjonarnych (zajęcia z łaciny średniowiecznej, kościelnej oraz z historii średniowiecznej), Studium Zaocznego Historii (historia średniowieczna, łacina średniowieczna) oraz innych kierunków studiów humanistycznych, w tym międzywydziałowych, wiadomości o: 1) częściach składowych łaciny średniowiecznej (łacina ludowa, scholastyczna, kościelna), 2) słownictwie, składni, morfologii, fonetyce łaciny średniowiecznej, 3) słownikach łaciny średniowiecznej (polskich i zagranicznych) i technice tłumaczeń, 4) wydawnictwach źródeł historiograficznych, 5) podstawowej literaturze (wskazówki bibliograficzne).
Całość tych informacji będzie tworzyła podbudowę teoretyczną do samodzielnego tłumaczenia wybranych tekstów łaciny średniowiecznej, tak niezbędnych do studiowania dziejów Polski i powszechnych wieków średnich. Dobór tekstów uwzględnia wszystkie rodzaje pisanych źródeł historycznych typowych dla średniowiecza (do r. 1466), tzn.: 1) źródła historiograficzne: a) fragmenty roczników, b) wybrane fragmenty kronik średniowiecznych, c) teksty hagiograficzne (vitae, passiones, miracula), d) katalogi (nekrologi), 2) materiał aktowy: a) dokumenty (przywileje), b) akta sądowe.
Teksty zawierają krótkie regesty, informację o miejscu opublikowania oraz przypisy o charakterze biograficzno-geograficznym dla ważniejszych osób i miejscowości. W niniejszym skrypcie odstąpiono od chronologicznego układu tekstów na rzecz porządku wynikającego z klasyfikacji źródeł pisanych. Część tekstów pochodzi z wcześniejszego skryptu Antoniego Czacharowskiego i Jerzego Serczyka, Teksty do ćwiczeń z łaciny średniowiecznej i nowożytnej dla studentów II roku historii, Toruń 1974, przy czym w wielu miejscach sięgnięto do nowszych wydawnictw źródłowych. Autorowi części średniowiecznej tego skryptu - prof. dr. hab. Antoniemu Czacharowskiemu składamy serdeczne podziękowania za zgodę na wykorzystanie części warsztatu przypisowego, jak również za szereg cennych uwag o charakterze koncepcyjnym. Reszta tekstów poszerza katalog źródeł łacińskich o inne rodzaje gatunków historiograficznych typowych dla piśmiennictwa w Polsce, a także dla państwa krzyżackiego. Autorzy zrezygnowali również z zamieszczenia słowniczka łacińsko-polskiego do każdego tekstu, aby wdrażać studentów do posługiwania się fachowymi słownikami łaciny średniowiecznej.
Wstęp do wydania II
Przekazujemy do rąk studentów drugie, poszerzone i poprawione wydanie skryptu do łaciny średniowiecznej, który zyskał popularność nie tylko w środowisku uniwersyteckim Torunia. W stosunku do wydania z roku 1995 wprowadzono szereg istotnych zmian. Odnoszą się one do wszystkich części wspomnianego wydania. Części wstępne (I-III) zostały uzupełnione i uaktualnione. Dotyczy to zwłaszcza informacji o słownikach łaciny średniowiecznej, które ukazały się ostatnio drukiem. Ponadto wymieniono adresy stron www, na których udostępniono słowniki w wersji elektronicznej, wraz z krótką charakterystyką ich przydatności.
Część IV skrypu uległa szerszej zmianie. Wprowadzono bowiem nieco inny podział zaprezentowanych tekstów do tłumaczeń łaciny średniowiecznej (do 1505 r.). Został on uzupełniony i poszerzony w porównaniu do poprzedniego wydania o nowe teksty, szczególnie z terenu Polski Północnej (Pomorze Zachodnie, Marchia Brandenburska, Pomorze Gdańskie, Warmia). Dodano również dokumenty lokacyjne miast i wsi na różnych odmianach prawa niemieckiego. Nowym elementem jest również znacząca liczba źródeł epistolarnych, jak również związanych z życiem Kościoła. Ponadto większy wybór zaproponowano w zakresie doboru tekstów do tłumaczeń traktatów międzynarodowych i materiałów sądowych.
Doświadczenia płynące z kilku lat wykorzystywania pierwszego wydania skryptu skłoniły nas do usunięcia szeregu błędów tam popełnionych, jak również wprowadzenia większej liczby przypisów o charakterze biograficzno-geograficznym.

Książka "Łacina średniowieczna. Wybór tekstów wraz z wiadomościami o gramatyce, słownikach i wydawnictwach źródłowych" - Ireneusz Czarciński, Wiesław Sieradzan - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Książka posiada 139 stron i została wydana w 2001 r.