pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna

Autor książki:

Jarosław Wróblewski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fronda
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Zintegrowana
Ilość stron: 230 s.
Wymiar: 175x225 mm
EAN: 9788380790827
ISBN: 978-83-8079-082-7
Data: 2018-03-23
35.58  49.90  14.32 
Ostatni egzemplarz! pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Ojczyzna to wspólnota, w której prawo głosu mają także ci, którzy żyli tu przed nami. Dlatego musimy po nich wracać. Na każde pole bitwy. Zwłaszcza bitwy o Polskę.

Kwatera na "Łączce" - to szczególne miejsce w polskiej historii. To tutaj po wojnie do dołów śmierci, bez szacunku i czci, wrzucano potajemnie ciała żołnierzy antykomunistycznej konspiracji zabitych w więzieniu na Rakowieckiej.

Dopiero w wolnej Polsce, 23 lipca 2012 r., rozpoczęły się ekshumacje prowadzone pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Pracowano tam w sumie przez 153 dni, w wielu etapach, w deszczu i skwarze - do 8 lipca 2017 r. W poszukiwaniach ofiar komunistycznych zbrodni uczestniczyło ponad 50 specjalistów różnych dziedzin i ponad 250 wolontariuszy. Byli wśród nich również nasi rodacy z Australii, USA, Belgii, Irlandii, Niemiec i Anglii a także obywatelka Holandii.

Dzięki determinacji udało się z dołów na "Łączce" wydobyć wszystkie szczątki ponad 300 ofiar. Do tej pory, dzięki badaniom DNA, zidentyfikowano już 58 Żołnierzy Niezłomnych-Wyklętych. "Łączka" okazała się symbolem zwycięskiego boju o prawdę i pamięć wolnej Polski.

"Wolność jest kuloodporna" - to nie tylko barwny album fotografii tamtego czasu, ale również zapis 15 ważnych rozmów, przeprowadzonych głównie podczas prac na "Łączce" przez wolontariusza Jarosława Wróblewskiego, dziennikarza i pracownika Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na Rakowieckiej. Wśród jego rozmówców są pracownicy IPN od lat związani z pracami poszukiwawczymi, wolontariusze, kibice, pasjonaci historii, krewni ofiar, byli więźniowie okresu stalinowskiego oraz ksiądz i fotoreporter. Wielu z nich mówi o bardzo osobistych, niewypowiadanych wcześniej publicznie motywacjach walki o pamięć, czasie dojrzewania i przemiany, obcowania ze zmarłymi? Dzięki temu autorowi udało się uchwycić specyficzny klimat szczególnego miejsca historii najnowszej - powązkowskiej "Łączki".

Książka "Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna" - Jarosław Wróblewski - oprawa Zintegrowana - Wydawnictwo Fronda. Książka posiada 230 stron i została wydana w 2018 r. Cena 35.58 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]