pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Kulturowy wymiar twórczości Norwida. Seria: Prace Wydziału Historyczno-Filologicznego...
książka:

Kulturowy wymiar twórczości Norwida. Seria: Prace Wydziału Historyczno-Filologicznego 183

Dane szczegółowe:
Wydawca: Towarzystwo Naukowe KUL
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 263 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788373067219
ISBN: 978-83-7306-721-9
Data: 2016-09-02
41.08 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Kulturowy wymiar twórczości Norwida. Seria: Prace Wydziału Historyczno-Filologicznego 183 - Janusz Cyprian Moryc OFM, Ryszard Zajączkowski - opis książki:

W bogatej spuściźnie Cypriana Norwida często pojawia się tematyka kulturowa. Choć słowo „kultura” nigdy nie zostało użyte przez pisarza, to jednak przesłanie jego utworów nie pozwala o nim zapomnieć. Norwid odwoływał się do dorobku Wschodu i Zachodu. Sprzyjał temu fakt, że na „paryskirti bruku” - w dwumilionowej, wielokulturowej i wielonarodowościowej stolicy Francji, w kosmopolitycznym tłumie bądź na wystawach światowych mógł spotkać przedstawicieli różnych cywilizacji i kultur. Korzystając z paryskich bibliotek i muzeów, studiował bogatą spuściznę duchową całej ludzkości. Odwołania kulturowe mają zatem w jego twórczości bardzo szeroki i zróżnicowany zakres. Norwid był dziedzicem i apologetą cywilizacji łacińskiej, ale wnikliwie pokazywał ją w kontakcie z innymi cywilizacjami i kręgami kulturowymi. Z szacunkiem odnosił się do specyfiki rodzimych zwyczajów i tradycji, a zarazem był zwolennikiem uniwersalistycznego spojrzenia. Szerokość kulturowych zainteresowań poety była olbrzymia, dlatego do dziś pozostaje bardzo aktualna, ciekawa i inspirująca. Łatwo też wchodzi w konteksty europejskie, a nawet światowe. Niniejsza książka stanowi skromne świadectwo przesłania kulturowego, jakie wyłania się z twórczości pisarza. Refleksja to ważna, bo jak zauważył Jan Paweł II w przemówieniu poświęconym poecie: „Cyprian Norwid pozostawił dzieło, z którego emanuje światło pozwalające wejść głębiej w prawdę naszego bycia człowiekiem, chrześcijaninem, Europejczykiem i Polakiem”.

Książka „Kulturowy wymiar twórczości Norwida. Seria: Prace Wydziału Historyczno-Filologicznego 183” - oprawa miękka - Wydawnictwo Towarzystwo Naukowe KUL.

Książka posiada 263 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Kulturowy wymiar twórczości Norwida. Seria: Prace Wydziału Historyczno-Filologicznego..."
Janusz Cyprian Moryc OFM, Ryszard Zajączkowski - autor m.in.:
Produkty podobne:
Rozmaitości emigracyjne. Literatura - okładka książki
Rozmaitości emigracyjne. Literatura i sztuka.... D. Kudelska, Z. Kudelski (red.)
Granice - okładka książki
Granice Marta Zielińska