pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Kultura w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Stan obecny - programy...
Podręczniki »
podręcznik:

Kultura w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Stan obecny - programy nauczania - pomoce dydaktyczne

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2009
Oprawa: miękka
Ilość stron: 172 s.
Wymiar: 148x210 mm
EAN: 9788324209262
ISBN: 83-242-0926-2
Data:2001-01-09
Cena wydawcy: 32.00 złpozycja niedostępna

Tom ten przynosi podsumowanie dyskusji toczonej w Polsce w ostatnim dziesięcioleciu w latach 1992-2003 w związku z obecnością (lub nie) elementów kultury w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Datę początkową wyznaczają dwie prace: Wojciecha Jekiela i Cezarego Rowińskiego z Instytutu "Polonicum" Uniwersytetu Warszawskiego, opublikowane w tomie Vademecum lektora języka polskiego pod redakcją Barbary Bartnickiej, Lidii Kacprzak i Ewy Rohozińskiej (1992). Obie dotyczą obecności kultury polskiej w procesie nauczania języka polskiego jako obcego: praca W. jekiela odnosi się do tej obecności na zajęciach językowych dla początkujących, praca C. Rowińskiego zaś - do wprowadzania wiedzy o kulturze polskiej na lektoratach dla studentów z poziomu średniego i zaawansowanego. Prace publikowane w niniejszym tomie różnią się od nich znacznie, gdyż odwołują się do pomocy dydaktycznych, uwzględniających elementy kultury w nauczaniu języka polskiego jako obcego, biorą pod uwagę przeprowadzone później badania P. Garncarka, G. Zarzyckiej, J. Rokickiego, A. Burzyńskiej i S. Schmidt, przyjmują wreszcie jako punkt odniesienia programy realioznawcze w nauczaniu języka niemieckiego jako obcego oraz standardy europejskie zaproponowane w tym zakresie przez Europejski system opisu kształcenia językowego: uczenie się, nauczanie, ocenianie (2003).

Książka "Kultura w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Stan obecny - programy nauczania - pomoce dydaktyczne" - Władysław T. Miodunka (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 172 stron i została wydana w 2009 r.

Spis treści:

WSTĘP KULTURA W NAUCZANIU JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO: JAK BYŁO? W.T. Miodunka Czy kultura była traktowana po macoszemu w nauczaniu języka polskiego jako obcego? Rozważania na marginesie książki Anny Burzyńskiej M. Jelonkiewicz Wiedza o Polsce jako element nauczania cudzoziemców języka polskiego. Przegląd wybranych materiałów dydaktycznych i pomocniczych U. Dobesz Uwagi o nauczaniu i testowaniu wiedzy o kulturze KULTURA W NAUCZANIU JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO: JAK BYĆ MOGŁO? P.E. Gębal Realioznawstwo w nauczaniu języka niemieckiego KULTURA W NAUCZANIU JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO: JAK BYĆ POWINNO? W.T. Miodunka Kompetencja socjokulturowa w nauczaniu języka polskiego jako obcego. zarys programu nauczania A.B. Burzyńska i U. Dobesz Inwentarz tematyczny i funkcjonalo-pojęciowy do nauczania języka polskiego jako obcego w aspekcie kulturowym P.E. Gębal Program nauczania cudzoziemców realiów polskich KULTURA W NAUCZANIU JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO: JAK BĘDZIE? G. zarzycka Mały leksykon kultury polskiej dla cudzoziemców. Opis koncepcji G. zarzycka i M. Jelonkiewicz Indeks haseł do Małego leksykonu kultury polskiej dla cudzoziemców
Oceń, napisz recenzję/opinię [+]