pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Księżna Franciszka Urszula z Wiśniowieckich ks. Radziwiłłowa

Dane szczegółowe:
Wydawca: DiG
Rok wyd.: 2024
Oprawa: twarda
Ilość stron: 195 s.
EAN: 9788328602465
ISBN: 978-83-2860-246-5
Data: 2024-01-29
42.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Franciszka Urszula z Wiśniowieckich Radziwiłłowa jest w polskiej historii postacią wyjątkową. Była jedną z pierwszych, a z pewnością najbardziej znaną polską dramatopisarką i poetką późnego baroku. Urodzona w wielkim rodzie magnackim, który swoją potęgę wzniósł na ziemiom ukrainnych, związana małżeństwem, a prawdopodobnie i wielką miłością z przedstawicielem jednego z największych litewskich rodów magnackich, stała się symbolem nowoczesności w Rzeczypospolitej pogrążonej w cieniach nocy saskiej.

Swoje życie związała z Michałem Kazimierzem Rybeńko Radziwiłłem, z którym wzięła ślub w 1725 roku. Była matką jego dzieci, w tym Karola Radziwiłła Panie Kochanku. Mąż był hetmanem wielkim litewskim i wojewodą wileńskim, ale to syn został najzamożniejszym z polsko-litewskich magnatów, kolekcjonującym wręcz kolejne urzędy i godności, wśród których wojewoda wileński był tylko jednym z wielu. Życie i działalność Franciszki Urszuli Radziwiłłowej miały duży wpływu na ówczesną rzeczywistość państwa polsko-litewskiego. Księżna zmarła 23 maja 1753 roku w Pucewiczach koło Nowogródka.

Była gruntownie oczytana i jednocześnie posiadała wrodzoną wrażliwość na sztukę, nie tylko doprowadziła do powstania prywatnego teatru w Nieświeżu, dla którego pozyskiwała artystów i przekłady dzieł, ale także sama tworzyła. Jej twórczość jest dziś doceniane przez historyków literatury. To oni właśnie podkreślają, że była niezwykłą kobietą, dramatopisarką żyjącą i tworzącą na pograniczu baroku i oświecenia, która dzięki swojej twórczości tchnęła odświerzający powiew w kulturę Rzeczypospolitej.

Pozostaje postacią wciąż budzącą zainteresowanie.

Książka "Księżna Franciszka Urszula z Wiśniowieckich ks. Radziwiłłowa" - oprawa twarda - Wydawnictwo DiG. Książka posiada 195 stron i została wydana w 2024 r. Cena 42.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.