pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Księga Ślązaków

Autor książki:

Jan Cofałka

Dane szczegółowe:
Wydawca: Scholar
Rok wyd.: 2009
Oprawa: miękka
Ilość stron: 376 s.
Wymiar: 145x210 mm
EAN: 9788373833845
ISBN: 978-83-7383-384-5
Data: 2009-11-23
Cena wydawcy: 42.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Po przyjętych entuzjastycznie Ślązakach w Warszawie z przyjemnością oddajemy w ręce Czytelników kolejny tom Jana Cofałki. Księga... to zbiór historii - w formie opowiadań, rozmów lub wspomnień - znanych i nieznanych Ślązaków oraz ludzi związanych ze Śląskiem.

To wciągająca epopeja rozpisana na głosy Ślązaków i ludzi w Śląsku zakochanych. Mieni się wszystkimi jego kolorami, dowodząc wielowymiarowości i bogactwa tego miejsca. Książka łączy bardzo różne narracje - od historycznego thrillera po akademicki chłodny ogląd, co czyni z niej atrakcyjną lekturę. Tym bardziej że autor opowiada o pogmatwanych losach, o których bardzo długo, nawet w śląskich rodzinach, milczano.
Lech M. Nijakowski

Jan Cofałka, drogi memu sercu krajan tarnogórski, niestrudzony kronikarz śląskich losów, wychodzi do czytelników z nową propozycją - Księgą Ślązaków. Jest to książka o niepodważalnych walorach poznawczych, ukazująca skomplikowane życiorysy synów ziemi śląskiej na tle najważniejszych wydarzeń historyczno-politycznych, społecznych i gospodarczych. Znajdą w niej Państwo sylwetki powszechnie znanych postaci ze świata nauki, polityki i kultury, ale i osób, które do encyklopedii najprawdopodobniej nigdy nie wejdą, a których losy są nieraz równie barwne i ważne, co najważniejsze zaś - noszą wszelkie znamiona śląskiego historyczno-kulturowego paradygmatu. W pejzaż tego regionu wpisują się także ludzie niebędący rodowitymi Ślązakami - i ci na tej ziemi pracujący, z nią się utożsamiający, i tacy, którzy z oddalenia szczególnie się nią interesują. Dla wielu z nich też znalazło się miejsce w pracy Jana Cofałki. Ich spojrzenie niewątpliwie obiektywizuje prawdę o Śląsku i Ślązakach, a postawa autora książki, który na taką zawartość swego dokonania się zdecydował, zasługuje na głęboki szacunek. To postawa prawdziwie nowoczesnego Ślązaka, otwartego na innych i na jednoczącą się Europę regionów.
Jan Miodek

Książka "Księga Ślązaków" - Jan Cofałka - oprawa miękka - Wydawnictwo Scholar. Książka posiada 376 stron i została wydana w 2009 r.