pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Krzyżowa ponownie odczytana

Autor książki:

Krzysztof Ruchniewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Atut
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 193 s.
Wymiar: 160x215 mm
EAN: 9788379772421
ISBN: 978-83-7977-242-1
Data: 2017-03-22
Cena wydawcy: 36.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Krzyżowa nie jest tylko polskim miejscem pamięci. Jako takie nie ma zresztą długiej historii. Zwykle w Polsce kojarzy się ją z tzw. mszą pojednania, która odbyła się tu w listopadzie 1989 r. Z okazji kolejnych rocznic tego wydarzenia zjeżdżają się do Krzyżowej polscy i niemieccy politycy, naukowcy, dziennikarze. Podczas obchodów 25. rocznicy otwarto stałą wystawę plenerową pt. "Odwaga i pojednanie". Jednak potraktowanie Krzyżowej jako polskiego miejsca pamięci byłoby niesłusznym i fałszywym uproszczeniem. Krzyżowa jest i pozostanie transnarodowym miejscem pamięci. Dla części Niemców będzie to siedziba rodziny von Moltke, zwłaszcza marszałka polnego, Helmutha von Moltke, jednego z najwybitniejszych wodzów cesarskich Niemiec. Innym miejscowość będzie się kojarzyć z krewnym wojskowego dowódcy, również Helmuthem, który był (współ-)twórcą jednej z ważniejszych grup opozycji antyhitlerowskiej, "Kręgu z Krzyżowej" (Kreisauer Kreis). W przeszłości Krzyżowa i jej historyczne dziedzictwo budziły zainteresowanie także przedstawicieli innych narodów, m.in. Japończyków, Chińczyków czy Francuzów. Dzisiaj forum łączącym zainteresowania różnych ludzi, którzy właśnie tu szukają modeli dialogu i dróg do zbliżenia, jest Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, Akademia oraz Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży.

Zamiar pokazania na przykładzie Krzyżowej różnych warstw czasu, ich wzajemnego przenikania się, osuwania w zapomnienie i powrotów na scenę społecznego zainteresowania były powodem przygotowania tej książki. Zebrałem w niej teksty pisane przeze mnie w ciągu ostatnich kilku lat. Składają się one na trzy wyraźne kręgi tematyczne: pierwszy dotyczy rodziny von Moltke, drugi dziejów opozycji antyhitlerowskiej ze szczególnym zwróceniem uwagi na "Krąg z Krzyżowej". Trzeci zaś tworzą artykuły o powstaniu Fundacji "Krzyżowa", jej działalności i projektach, w tym o wystawie pt. "Odwaga i pojednanie". Tę część uzupełniają szkice biograficzne (współ-)twórców Fundacji, którzy zmarli w ostatnich latach.

Książka "Krzyżowa ponownie odczytana" - Krzysztof Ruchniewicz - oprawa miękka - Wydawnictwo Atut. Książka posiada 193 stron i została wydana w 2017 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]