pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Krzeszowska Droga Krzyżowa z pieśniami Angelusa Silesiusa (Anioła Ślązaka)

Dane szczegółowe:
Wydawca: ASPRA-JR
Rok wyd.: 2013
Oprawa: twarda
Ilość stron: 526 s.
Wymiar: 130x205 mm
EAN: 9788375454765
ISBN: 978-83-7545-476-5
Data: 2013-12-10
pozycja niedostępna

Opis książki:

Krzeszowska Droga Krzyżowa , opisana na polecenie Bernarda Rosy , z pieśniami Angelusa Silesiusa (Anioła Ślązaka), melodiami Georga Josepha i rysunkami Michaela Willmanna, wydana w Kłodzku w 1682 roku, teraz na język polski przełożona.

Pośród licznych europejskich modlitewników i przewodników, dialogów misteryjnych i historii apokryficznych, związanych z obrzędami Wielkiego Tygodnia, Krzeszowska Księga Pasyjna wyróżnia się bogactwem środków, kunsztem i artyzmem wykonania. Zachowała się w unikatowym egzemplarzu, będącym własnością Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, i od niedawna budzi zainteresowanie badaczy polskich i niemieckich jako świadectwo religijności barokowej, jedyne dzieło tego rodzaju, które we współpracy wybitnych artystów łączy różne dziedziny sztuki i zarówno swoim charakterem jak rangą wykracza poza obszar Śląska, na którym powstało.

Kiedy opat konwentu cystersów w Krzeszowie Bernard Rosa (1624-1696) ustanawiał Drogę Krzyżową i pracował nad przygotowaniem odpowiedniego modlitewnika, częstym jego gościem był Johannes Scheffler (1624-1677), Anioł Ślązak, który swojemu gospodarzowi zawdzięczał wsparcie moralne i zachętę do pisania. Było więc naturalne, że zainspirował go do ułożenia pieśni towarzyszących stacjom Drogi Krzyżowej i że mimo słabnącego zdrowia Scheffler podjął się tego zadania. Nie było w otoczeniu nikogo innego, kto mógłby stworzyć pieśni o tak bogatej duchowości i tak wprawnym kształcie artystycznym.

Granica między odtworzeniem - na podstawie ewangelii, apokryfów i objawień - trzydziestu dwóch stacji Drogi Krzyżowej a jej mistycznym ponowieniem zostaje w tej księdze zatarta, wyobrażenie przechodzi w rzeczywistość doznania i przeżycia.

Publikacja ukazała się przy wsparciu Miasta Wrocławia.

Książka "Krzeszowska Droga Krzyżowa z pieśniami Angelusa Silesiusa (Anioła Ślązaka)" - oprawa twarda - Wydawnictwo ASPRA-JR. Książka posiada 526 stron i została wydana w 2013 r.