pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Krytyczne (nie)porządki. Studia o współczesnej krytyce literackiej...
książka:

Krytyczne (nie)porządki. Studia o współczesnej krytyce literackiej w Polsce

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2012
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 288 s.
Wymiar: 150x235 mm
EAN: 9788324217601
ISBN: 978-83-2421-760-1
Data: 2012-12-27
30.86  37.00  6.14 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Krytyczne (nie)porządki. Studia o współczesnej krytyce literackiej w Polsce - Dorota Kozicka - opis książki:

Krytyczne (nie)porządki - książka poświęcona współczesnej polskiej krytyce literackiej, koncentrują się przede wszystkim na problemach dyskursu krytycznego, krytycznoliterackiej retoryki, metakrytycznej samo-świadomości. Autorka próbuje przyjrzeć się temu, jak krytyka sama się definiuje i jak jest definiowana, jak sytuuje się i jak jest sytuowana w przestrzeni życia literackiego i społecznego, śledzi sposoby jej oddziaływania, tropi najciekawsze krytyczne strategie. Opisując dyskurs krytyczny, pokazuje różnorodne uwikłania krytyki, zarówno jej wielogłosowość oraz performatywny charakter, jak i mechanizmy wspólnotowych (środowiskowych, grupowych) zachowań, a także relacje między obowiązującymi w polu krytyki regułami a indywidualnym głosem podmiotu. Zwraca też uwagę na współzależności między krytycznymi wystąpieniami a zmianami w przestrzeni życia publicznego. Analiza dyskursu krytycznego i jego instytucjonalnych uwarunkowań pozwala tutaj zarówno na uchwycenie podmiotowości, indywidualnego charakteru oraz swoistości krytycznych projektów, jak i na refleksje dotyczące szerszej problematyki światopoglądowej, kulturowej, a także komunikacyjnych uwarunkowań krytyki. Istotnym punktem odniesienia dla takiego spojrzenia na krytykę literacką są m.in. prace Michela Foucaulta i Pierre a Bourdieu.

Kluczowe w pierwszej części książki zagadnienia metakrytycznych metafor, narcyzmu krytyki oraz funkcjonowania dorobku Stanisława Brzozowskiego w krytyce literackiej przedstawione zostały w szerszej perspektywie, obejmującej drugą połowę XX wieku i pierwsze lata wieku XXI. W drugiej części książki wyeksponowana została cezura przełomu 1989 roku, a poszczególne teksty poświęcone zagadnieniom związanym z ustawianiem krytycznego głosu w nowej sytuacji literatury i kultury, z przesuwaniem pola krytyki, a także z poważnymi zmianami wewnątrz tego pola złożyły się na pogmatwaną, skomplikowaną mapę krytycznoliterackich wystąpień ostatnich lat.

Książka „Krytyczne (nie)porządki. Studia o współczesnej krytyce literackiej w Polsce” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS.

Książka posiada 288 stron i została wydana w 2012 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Krytyczne (nie)porządki. Studia o współczesnej krytyce literackiej..."
Dorota Kozicka - autor m.in.:
Formacja 1910. Świadkowie nowoczesności - okładka książki
Formacja 1910. Świadkowie nowoczesności Dorota Kozicka, Tomasz Cieślak-Sokołowski (red.);
Produkty podobne:
Kultura książki w humanistyce współczesnej - okładka książki
Kultura książki w humanistyce współczesnej Bożena Koredczuk, Kamila Augustyn (red.)