pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Księgarnia »
Książki »
»
Kryptonim Dziady
książka:

Kryptonim Dziady

Dane szczegółowe:
Wydawca: Bellona
Rok wyd.: 2017
Oprawa: twarda
Ilość stron: 300 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788311152304
ISBN: 978-83-1115-230-4
Data: 2017-12-08
pozycja niedostępna

Kryptonim Dziady - Tomasz Mościcki - opis książki:

25 listopada 1967 roku w Teatrze Narodowym odbyła się premiera Dziadów w reżyserii Kazimierza Dejmka. W ten szczególny sposób dyrektor Dejmek, jeden z najwybitniejszych twórców teatralnych drugiej połowy XX wieku, postanowił uczcić pięćdziesiątą rocznicę wybuchu Rewolucji Październikowej. Uważał, że nie ma w literaturze światowej większego niż Dziady utworu wymierzonego w despotyzm carskiej Rosji.

Przedstawienie wywołało niezadowolenie władz PRL. Zarzuciły mu antyradzieckość i religianctwo. Cenzura zatrzymała większość recenzji, a I sekretarza PZPR, Władysław Gomułka, oskarżył Dejmka o "wbicie noża w plecy przyjaźni polsko-radzieckiej". Po kilku przedstawieniach zapadła decyzja o zakazie dalszego grania Dziadów.

W powojennej historii Polski Dziady Adama Mickiewicza, wyreżyserowane przez Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym jesienią 1967 roku, były jednym z najważniejszych wydarzeń - tak artystycznych, jak i politycznych. Premiera i szybki zakaz wystawiania Dejmkowskiej inscenizacji uruchomił ciąg zdarzeń znany dziś jako Marzec 68. Znane są reperkusje tych wydarzeń - masowe aresztowania wśród rodzącej się dopiero antykomunistycznej opozycji. Ujawniły się też w całej pełni pęknięcia wewnątrz ekipy sprawującej wówczas władzę, co w konsekwencji doprowadziło do odsunięcia ówczesnego pierwszego sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki i postępującej erozji komunistycznego reżimu.

Dejmkowskie Dziady są prawdziwym fenomenem - rzadko zdarza się, by przedstawienie teatralne było tak wyraźnym i efektownym impulsem rozpoczynającym poważne zmiany polityczne.

Książka „Kryptonim Dziady” - oprawa twarda - Wydawnictwo Bellona.

Książka posiada 300 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Kryptonim Dziady"
Tomasz Mościcki - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Historia burdeli - okładka książki
Historia burdeli Monica Garcia Massague
Bazylisa. Świat bizantyńskich cesarzowych - okładka książki
Bazylisa. Świat bizantyńskich cesarzowych (IV-XV... Małgorzata B. Leszka, Mirosław J. Leszka