pokaz koszyk
Szukaj:
autor tytuł  24h
»
»
»
Krowie królestwa. Zwierzęta w historii Doliny Środkowego Nilu. Studium...
książka:

Krowie królestwa. Zwierzęta w historii Doliny Środkowego Nilu. Studium archeozoologiczne

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Archeologii i Etnologii PAN
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 429 s.
Wymiar: 170x160 mm
EAN: 9788394988272
ISBN: 9788394988272
Data: 2018-10-18
pozycja niedostępna

Krowie królestwa. Zwierzęta w historii Doliny Środkowego Nilu. Studium... - opis wydawcy:

Książka prezentuje fenomen unikalnej relacji człowiek-zwierzę na terenie współczesnego Sudanu, od czasów starożytnych po nowożytność. Jest to pierwsza praca poruszająca ten temat w tak szerokim zakresie. W oparciu o dane archeologiczne formułowane są nowatorskie hipotezy z zakresu gospodarki, zoologii, demografii i historii kultury Sudanu. Bazując na wynikach badań archeologicznych szczątków zwierzęcych oraz źródłach pisanych, ikonografii, genetyce i zoologii, autorka prezentuje specyfikę roli jaką odgrywały zwierzęta dla społeczności Afryki sub-saharyjskiej, na południe od I katarakty Nilu. Był to obszar funkcjonowania starożytnych cywilizacji afrykańskich: Kerma i Kusz oraz średniowiecznych królestw: Nobadii, Makurii i Alwa.

W oparciu o wieloletnie doświadczenie, badania i obserwacje udokumentowane dziesiątkami zdjęć z Sudanu, autorka z perspektywy archeozoologa charakteryzuje unikalną historię regionu znajdującego się na styku i oddziaływania kulturowego Egiptu, Bliskiego Wschodu i Czarnej Afryki. To dzieje człowieka i zwierząt nie tylko na tle zachodzących przez stulecia procesów gospodarczych, ale również wyjątkowo trwałej symboliki i kulturowej roli jaką odgrywały przez tysiąclecia niektóre gatunki hodowlane, zwłaszcza bydło.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Historia communitatem facit. Struktura - okładka książki
Historia communitatem facit. Struktura narracji... Andrzej Pleszczyński, Joanna Sobiesiak, Karol Szejgiec, Michał Tomaszek, Przemysław Tyszka
Złota Orda. Problemy genezy państwa - okładka książki
Złota Orda. Problemy genezy państwa rosyjskiego Eduard Salmanowicz Kulpin-Gubajdullin
Czwartek, 25 Kwietnia 2019 roku.