pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Krótki życiorys pewnego żołnierza z wojny europejskiej. Zapiski domowe
Tytuł książki:

Krótki życiorys pewnego żołnierza z wojny europejskiej. Zapiski domowe

Autor książki:

Karol Omyła

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Literackie, WL
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 280 s.
Wymiar: 143x205 mm
EAN: 9788308069486
ISBN: 978-83-0806-948-6
Data: 2019-10-24
28.73  39.90  11.17 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 7 dni

Krótki życiorys pewnego żołnierza z wojny europejskiej. Zapiski domowe - Karol Omyła - opis książki:

I wojna światowa widziana oczami chłopa żołnierza
Niezwykły pamiętnik i jedno z najbardziej przejmujących świadectw epoki
O wyjątkowości wspomnień Karola Omyły decyduje kilka czynników. Po pierwsze to rzadki w polskiej literaturze przykład książki, opisującej losy żołnierza walczącego w I wojnie światowej. Po drugie, niesamowita jest postać samego autora - chłopa ze wsi Soblówka na Żywiecczyźnie, który postanowił spisać swoje dzieje. Czytając dziś tekst Omyły, odczuwamy nieustające zdziwienie: skąd u niego potrzeba pisania? I tak wysoki kunszt literacki?
Pamiętnik obejmuje lata 1907-1918. Omyła zaczął go spisywać w 1927 roku, gdy miał 36 lat. Dystans czasowy nie spowodował w tym przypadku rozmycia opisywanych zdarzeń, przeciwnie - autor ukazuje Wielką Wojnę w konkretach i szczegółach: ataki na wroga, zdobywanie pożywienia, czyszczenie broni, odniesione rany. Czytelnik towarzyszy żołnierzowi armii austriackiej od wymarszu na front w 1914 roku, jego oczami obserwujemy bitwę pod Gorlicami, Przemyślem, Brześciem i we Włoszech nad Piawą.

Omyła jest także ludowym filozofem. Wojnę przedstawia szczegółowo i chronologicznie, ale potrafi jednocześnie ukazać dramatyzm sytuacji, grozę działań wojennych i tęsknotę za rodziną. Rodzina zresztą zajmuje w tym pamiętniku szczególne miejsce. Karol Omyła wspomina swe dzieciństwo, pierwsze miłości, szczerze pisze o trudnych relacjach z ojcem i o swoim małżeństwie. Powstaje w ten sposób bezcenny obraz życia na wsi w I połowie XX wieku.

Niewiele w polskiej literaturze tak mocnych i wyrazistych wspomnień. Jeśli jakąś książkę można nazwać "literaturą źródeł", to właśnie dzieło Omyły.

Pamiętnik Karola Omyły, szeregowca, a następnie podoficera c.k. armii, należy do najcenniejszych ze względu na niebanalną formę i bogactwo treści. Dzięki żołnierskiej perspektywie okopów i marszów czytelnik otrzymuje zupełnie inny obraz wojny niż z perspektywy generałów, oficerów czy polityków i ma możliwość obcowania z tekstem prostym, uwodzicielsko pięknym i szczerym.

Andrzej Chwalba

Książka „Krótki życiorys pewnego żołnierza z wojny europejskiej. Zapiski domowe” - oprawa twarda - Wydawnictwo Literackie, WL. Książka posiada 280 stron i została wydana w 2019 r. Cena 28.73 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Krótki życiorys pewnego żołnierza z wojny europejskiej. Zapiski domowe"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Trzy wojny w siodle - okładka książki
Trzy wojny w siodle Andrzej Kunachowicz
Produkty podobne:
Podróżniczka - okładka książki
Podróżniczka Ewa Dzieduszycka
Dary losu - okładka książki
Dary losu Anna Pawełczyńska