pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Kronika Piotra z Dusburga. Szkic źródłoznawczy

Autor książki:

Jarosław Wenta

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Oprawa: miękka
Ilość stron: 142 s.
EAN: 9788323115809
ISBN: 83-231-1580-X
Data:2001-01-27
pozycja niedostępna

Opis książki:

Historia w średniowieczu była częścią literatury, która posiadała własną teorię. Historia to rodzaj narratio, jeden z trzech, wyróżniony za pomocą kryterium prawdy. Ze studiów dotychczas prowadzonych jednoznacznie wynika, iż teksty "historiograficzne" miały swoje miejsce w wielu częściach średniowiecznej uczoności i religijności. Historie podporządkowywano retoryce. Historia, będąca jednym z rodzajów literackich, posiadała też swoje wewnętrzne podziały i funkcjonowała w prozie i tekstach rymowanych. Te ostatnie dzieliły się według własnej formy, nie według zawartości. Literatura obserwuje też historię w wykładzie Pisma Świętego. Pasjonujące są uwagi o jej miejscu w liturgii. To ostatnie, chociaż istotne, spotyka się z niewielkim zainteresowaniem badaczy. Z powyższego wynika, iż w ramach rodzaju literackiego historia istniały teksty wypełniające najróżniejsze funkcje. Poprzedzające niniejszą pracę, opublikowane w 2000 roku Studienülber die Ordensgeschichtsschreibung am Beispiel Preußens ukazały zasady kierujące powstawaniem i funkcjonowaniem tekstów dziejopisarskich w trzech różnych środowiskach zakonnych, od cysterskiego, funkcjonującego na bazie benedyktyńskich doświadczeń modelu życia zakonnego, przez franciszkańskie konwenty po laickie w swojej formacji domy zakonu rycerskiego. Nic więc bardziej oczekiwanego niż analityczne, źródłoznawcze studium pokazujące za pomocą klasycznych metod sposób funkcjonowania modelu na przykładzie jednego wybranego tekstu. W naszym przypadku jest to kronika Piotra z Dusburga, a sposobem publikacji źródłoznawczy szkic.
Jest ona niewątpliwie najważniejszym tekstem dziejopisarskim powstałym w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach. Znaczenie jej wybiega z uwagi na formę i zawartość daleko poza dzieje państwa zakonnego czy lokalne zakonno-prusko-litewskie czy zakonno-polskie stosunki. Szkic źródłoznawczy posłuży także jako uzasadnienie sposobu edycji tekstu. Całość działań uzupełni polskie tłumaczenie.

Książka "Kronika Piotra z Dusburga. Szkic źródłoznawczy" - Jarosław Wenta - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Spis treści:

Wstęp
I. Rękopisy i edycje Kroniki Piotra z Dusburga
II. Piotr z Dusburga i jego kronika
III. Fundacja zakonu krzyżackiego
IV. Fundacja zakonu krzyżackiego w Prusach
V. Część trzecia oraz część czwarta - incydencje
VI. Translacja św. Barbary
VII. Problem starego źródła - Relacja Hermana von Salza
VIII. Relacja Hartmana von Heidrungen o połączeniu zakonu kawalerów mieczowych z zakonem krzyżackim
IX. Roczniki pruskie najstarsze jako źródło Kroniki Piotra z Dusburga X. Listy mistrzów krajowych i wielkich
XI. Problem kontynuacji znanej z rękopisu toruńskiego
Podsumowanie
Wykaz źródeł
Wykaz literatury
Die Chronik des Peter von Dusburg.
Quellenkundliche Skizze (Zusammenfassung)