pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Królewski trakt cierpienia

Autor książki:

ks. Mirosław Mróz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2007
Oprawa: miękka
Ilość stron: 230 s.
Wymiar: 125x194 mm
EAN: 9788323122067
ISBN: 978-83-2312-206-7
Data: 2008-11-19
pozycja niedostępna

Opis książki:

Z "Podsumowania" ks. prof. dr. hab. Jerzego Bagrowicza Życie i działalność każdego człowieka wpisują się w konkretny kontekst dziejów świata, uwarunkowań społeczno-politycznych i kulturowych epoki. Do tego dochodzi to, co moglibyśmy nazwać historią osobistą życia ludzi, także talenty, które z woli Opatrzności odziedziczyli, wpływ środowiska rodzinnego, szkoły, mistrzów, w cieniu których zdobywali wiedzę, umiejętności i mądrość życiową.
Życie dwu świętych kobiet Edyty Stein i Lisamarii Meirowsky przypadło na czas przełomu wieków: kończącego się wieku XIX i pierwszej połowy XX wieku. Czas ten odznaczał się wyjątkową intensywnością przemian politycznych i społecznych. To jeden z najtrudniejszych okresów najnowszej historii Europy. To z jednej strony czas wielkich przemian, intensywnego rozwoju cywilizacji technicznej i audiowizualnej, nowych technologii przekazu wiedzy. A z drugiej - to jednocześnie epoka tragicznych w skutkach doświadczeń dwu totalitaryzmów: hitlerowskiego w Niemczech i stalinowskiego w Rosji Sowieckiej.
Życie oby naszych bohaterek wiary i świętości przypadło na czas, gdy Niemcy były ogarnięte ideą Kulturkampfu i rozwijającego się zbrodniczego nazizmu. Dane im było doświadczyć trzech ustrojów politycznych: monarchicznego, czasu republiki i totalitarnego ustroju III Rzeszy. Istotne dla ich losów było to, że obie były Żydówkami żyjącymi i pracującymi wśród Niemców.
Pierwsza z nich i bardziej znana, św. Edyta Stein (1891-1942), w swoich poszukiwaniach przeszła wędrówkę od judaizmu poprzez ateizm aż do chrześcijaństwa przyjętego z całym jego radykalizmem. Idąc za głosem powołania stała się karmelitanką. Bardzo ciekawa jest także droga jej poszukiwań naukowych. Fascynowała się fenomenologią i jednocześnie w duchu tej metody próbowała czytać św. Tomasza z Akwinu. Stała się naukowcem, nauczycielem i pedagogiem. W tych trudnych czasach i uwarunkowaniach budowała od podstaw dorobek katolickiej myśli wychowawczej.

Książka "Królewski trakt cierpienia" - ks. Mirosław Mróz - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Książka posiada 230 stron i została wydana w 2007 r.