pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Kreisbildstelle Turek / Wartheland. Archiwum Igły. Tom 2

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej o/Poznań
Rok wyd.: 2013
Oprawa: twarda
Ilość stron: 400 s.
Wymiar: 210x300 mm
EAN: 9788361958178
ISBN: 978-83-6195-817-8
Data: 2013-11-08
Cena wydawcy: 75.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Kreisbildstelle Turek/Wartheland. Archiwum Igły, tom II to kontynuacja albumu, zawierającego niepublikowane dotychczas fotografie dokumentujące życie mieszkańców Turku i okolicznych miejscowości z lat 1941-1943. Unikalny zbiór około 4 tysięcy negatywów wykonany został przez agendę terenową Kreisbildstelle Turek/Wartheland w czasie okupacji hitlerowskiej i jest jedynym w Polsce tak obszernym zbiorem fotografii z tamtych lat wykonanych przez Niemców. Znajdujące się w albumie zdjęcia wykonane zostały przez miejscowego nauczyciela pochodzenia niemieckiego o nazwisku Schultz, do którego zadań należało dokumentowanie na kliszach kluczowych wydarzeń z życia miasta i okolic, utrwalanie zabytków i krajobrazów oraz fotografowanie mieszkańców. Wśród nich znalazły się negatywy ukazujące uroczystości państwowe, partyjne wiece, koncerty czy też wizyty gości, a także zdjęcia umożliwiające poznanie dawnej topografii Turku. Agenda spełniała także funkcje propagandowe, rozpowszechniając niemiecki styl życia i ukazując kontrasty życia między Polakami a Niemcami, przede wszystkim dysproporcje w standardzie życia dnia codziennego. Ponadto publikacja została wzbogacona wstępem, opisującym ludność zamieszkującą obszar wschodniej wielkopolski w trakcie II wojny światowej, autorstwa dr Agnieszki Łuczak - naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu.

Zachowany zbiór negatywów Archiwum „Igły" w znaczącym stopniu przyczynił się do powiększenia naszej świadomości na temat okresu okupacji hitlerowskiej na terenie miasta Turek i powiatu. Ukazał działalność okupanta niemieckiego i jego przeświadczenie, że ziemie polskie na zawsze już pozostaną w granicach III Rzeszy.

Książka "Kreisbildstelle Turek / Wartheland. Archiwum Igły. Tom 2" - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej o/Poznań. Książka posiada 400 stron i została wydana w 2013 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]