pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia

Autor książki:

Lidia Pańków, Julia Pańków

Dane szczegółowe:
Wydawca: Muza
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 430 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788328710757
ISBN: 978-83-2871-075-7
Data: 2018-11-27
37.83 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Projektantki, fotografki, ilustratorki, architektki, graficzki, scenografki, ikony i rewolucjonistki polskiego designu. Kobiety twórcze, niezależne, nowoczesne, które kształtowały polski styl życia i nowy wizerunek kobiety. Aby przebić się w zdominowanych przez mężczyzn latach dwudziestolecia międzywojennego i w niesprzyjającym sztuce PRL-u musiały być charyzmatyczne i wyjątkowo zdolne. Książka autorstwa Julii Pańków i Lidii Pańków to nie tylko zbiór dziesięciu portretów bohaterek, ale także wnikliwy wgląd w ich twórczość i mikroświaty, w których działały.

Kim była Janina Ipohorska współzałożycielka i redaktorka kultowego "Przekroju" i dlaczego kryła się pod męskim pseudonimem? Jak Jadwidze Grabowskiej, zwanej "nadwiślańską Coco Channel", udało się wprowadzić na polskie ulice paryski szyk i elegancję? Czym zasłużyła sobie Wanda Telakowska, o której wiersze pisali Miłosz, Tuwim czy Słonimski, na przydomek "Joanny a Arc polskiego wzornictwa"? Jak sławna fotografka dwudziestolecia międzywojennego Zofia Chomętowska stała się prekursorką "zdjęć lifestylowych"? Jaki wpływ na rozwój polskiej architektury miała Barbara Brukalska - pierwsza kobieta profesor na Politechnice Warszawskiej - Jak to się stało, że wybitna wojenna fotoreporterka Julia Pirotte sportretowała Pabla Picasso i Edith Piaff? Dlaczego to właśnie Xymenę Zaniewską okrzyknięto twórczynią polskiej szkoły scenografii, a Zofię Szydłowską królową polskiej sztuki ludowej? Kim była Danuta Konwicka, pochodząca z niezwykle artystycznej rodziny Leniców? W czym wyspecjalizowała się Teresa Kruszewska, rewolucjonistka polskiego designu?
Dopełnieniem tekstów są zdjęcia archiwalne.

Książka "Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia" - Lidia Pańków, Julia Pańków - oprawa twarda - Wydawnictwo Muza. Książka posiada 430 stron i została wydana w 2018 r. Cena 37.83 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.