pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Krasicki reinterpretacja. Filozoficzno-antropologiczna analiza wybranych...
książka:

Krasicki reinterpretacja. Filozoficzno-antropologiczna analiza wybranych wątków twórczości Ignacego Krasickiego

Dane szczegółowe:
Wydawca: Przypis
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 136 s.
Wymiar: 145x210 mm
EAN: 9788362409532
ISBN: 978-83-6240-953-2
Data: 2016-10-04
12.40  18.99  6.59 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Krasicki reinterpretacja. Filozoficzno-antropologiczna analiza wybranych wątków twórczości Ignacego Krasickiego - Kamila Żukowska - opis książki:

Inspiracji metodologicznych dostarczają tu przede wszystkim prace przedstawicieli tak zwanej Szkoły Frankfurckiej z Dialektyką oświecenia Horkheimera i Adorna na czele. Wychodząc z założenia, że Wiek Świateł jest epoką wewnętrznych aporii, autorka próbuje pokazać ich obecność w twórczości Krasickiego. Z jej rozważań wyłania się pisarz rozdarty pomiędzy tradycją a nowoczesnością, spadkobierca konserwatywnych idei szlacheckich, ziemiański obywatel i - jednocześnie - oświeceniowy intelektualista. Ukazanie tego fascynującego splotu sarmatyzmu z Oświeceniem w działalności artystycznej najwybitniejszego polskiego poety tych czasów, jest także przyczynkiem do chętnie w ostatnich latach podejmowanych rozważań na temat specyfiki rodzimej adaptacji idei Oświecenia francuskiego i angielskiego. [...] Konkludując: recenzowana praca to wynik uważnej lektury pism Krasickiego, świadczący o wrażliwości na napięcia aksjologiczne i światopoglądowe ewokowane przez tekst literacki oraz na wpisane w niego paradoksy i ideologiczne sprzeczności. Dyskurs charakteryzuje się dociekliwością i odwagą w formułowaniu pytań, co skłania odbiorcę do ponownego przemyślenia utrwalonych w literaturoznawstwie sądów na temat filozofii wpisanej w twórczość XBW, niejednokrotnie też rzuca na te kwestie nowe światło.

dr hab. Agata Seweryn

Książka „Krasicki reinterpretacja. Filozoficzno-antropologiczna analiza wybranych wątków twórczości Ignacego Krasickiego” - oprawa miękka - Wydawnictwo Przypis.

Książka posiada 136 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Krasicki reinterpretacja. Filozoficzno-antropologiczna analiza wybranych..."
Kamila Żukowska - autor m.in.:
Produkty podobne:
Człowiek na pograniczach. Interdyscyplinarne - okładka książki
Człowiek na pograniczach. Interdyscyplinarne aspekty... Beata Cytowska, Krystyna Dziubacka (red.)
Poszukiwania teologiczno-filozoficzno-kulturowe - okładka książki
Poszukiwania teologiczno-filozoficzno-kulturowe Barbara Bogołębska, Monika Worsowicz (red.)
Idea solidarności w kontekstach - okładka książki
Idea solidarności w kontekstach filozoficzno-historycznych Dariusz Dobrzański, Andrzej Wawrzynowicz (red.)