pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Krakowskie Pismo Kresowe. Rocznik 6/2014. Rodzina na pograniczu kulturowym

Autor książki:

Adam Świątek

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 195 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9772081946003
ISSN: 2081-9463
Data: 2014-10-03
Cena wydawcy: 36.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Nie ma wątpliwości, że to rodzina stanowi fundament społeczeństwa. To w niej odbijają się -jak w zwierciadle - procesy i zjawiska danej epoki. Sposób funkcjonowania rodziny w minionych czasach opowiada nam zarówno o tym, w jaki sposób wyglądało życie codzienne, jak i wskazuje, jakie wartości wyznawano. Rodzina jako łańcuch pokoleń połączony więzami krwi stanowi odbicie historii pisanej przez duże H. Chcąc zrozumieć dzieje narodów, państw, historię myśli, nie można nie zważać na rodzinne uwarunkowania, bowiem to rodzina jest pierwszym środowiskiem sprzyjającym formowaniu (i to zarówno w sensie pozytywnym, jak i negatywnym) takich czy innych poglądów, respektowaniu określonych wzorców, w końcu podejmowaniu różnych działań. Tym ciekawszym obiektem badań staje się więc rodzina funkcjonująca na styku różnych kultur. Tkanka społeczna Kresów -Polacy, Rusini, Litwini, Żydzi, Ormianie i inni - to nie tylko odrębne społeczności rywalizujące ze sobą; to bardzo często grupy powiązane właśnie więzami krwi. Tym bardziej dramatycznie odbijały się na takich wielokulturowych rodzinach konflikty etniczne, początkowo rozgrywające się w sferze ducha, potem zaś na polu bitwy.

Nie można też zapominać, że dzieje rodzin kresowych to historia zwykłych ludzi, których nurtowały w pierwszej kolejności problemy życia codziennego, a dopiero w drugiej to, co szczególnie zdaje się od lat interesować historiografię. Losy rodzin na Kresach to zatem - w nie-mniejszym stopniu niż gdzie indziej - przypadki rozwodów, waśni rodzinnych, a nawet przenoszenia sfery życia prywatnego na salę sądową. Historia Kresów to także dzieje tak prozaicznych - wydawałoby się - elementów naszej codzienności jak sztuka kulinarna. Biografie ludzi to także historie funkcjonowania w środowisku takich czy innych grup, odrywania się od nich, poszukiwania dróg przez nowe pokolenia i chęci wyrwania się z małego świata do tego uchodzącego za „duży", więcej znaczący.

Właśnie tym aspektom poświęcony jest szósty numer „Krakowskiego Pisma Kresowego". Zawarte w nim artykuły ukraińskich i polskich autorów poruszają problematykę rodziny na pograniczu kulturowym.

Książka "Krakowskie Pismo Kresowe. Rocznik 6/2014. Rodzina na pograniczu kulturowym" - Adam Świątek (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka. Książka posiada 195 stron i została wydana w 2014 r.