pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Krajobraz po życiu. Śladami Galicji Opowieści o ludziach i miejscach
Tytuł książki:

Krajobraz po życiu. Śladami Galicji Opowieści o ludziach i miejscach

Autor książki:

Barbara Gaweł

Dane szczegółowe:
Wydawca: Helion
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 200 s.
Wymiar: 160x230 mm
EAN: 9788328340480
ISBN: 978-83-2834-048-0
Data: 2019-09-02
26.92  39.90  12.98 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Krajobraz po życiu to podróż w czasie po życiorysach, wydarzeniach i miejscach mało znanych lub całkiem nieznanych, a jeśli już znanych, to w tej książce pokazywanych z innej niż zwykle perspektywy. Autorka zabiera nas na wędrówkę poza utarte szlaki po galicyjskich śladach wpisanych w krajobraz rozciągający się od Roztocza po Bieszczady. Opowieści to niezwykłe, niebanalne i zaskakujące, a jednocześnie przepełnione nostalgią i chęcią przywrócenia miejscom i ludziom należytej pamięci.

Bohaterami książki są m.in. podkarpacki Nil, cesarz Antarktydy, Kennedy, który pojawił się kiedyś w Zbydniowie, niedoszły noblista Rudolf Weigl, genialny wynalazca Jan Szczepanik i nikomu nieznany Percy z Krosna, dzięki któremu można odbyć podróż w czasy, gdy Polska była jednym z potentatów w wydobyciu ropy naftowej na świecie. Pojawia się tu również pewna aktorka światowej sławy, jeden z przyjaciół Marca Chagalla, a nawet słynny atleta, który w swoim czasie był obok Ignacego Jana Paderewskiego najbardziej znanym Polakiem w Ameryce.

Z lektury tej książki można się też dowiedzieć, co łączy Radomyśl Wielki z Hollywood, a Bieszczady z Grecją, Włochami i Egiptem, jak również dlaczego kilkoma mieszkańcami Rudy Różanieckiej osobiście zainteresowali się niegdyś Himmler, Churchill i de Gaulle. Oprócz tego jest jeszcze parę innych niebanalnych życiorysów i mało znanych wydarzeń i miejsc. Wszystko opatrzone zdjęciami i oparte na bogatym materiale źródłowym.

Pod koniec lat 80. XIX wieku rodzina Izydora, podobnie zresztą jak wiele innych żydowskich rodzin w tamtym czasie, postanowiła opuścić Radomyśl na zawsze. W poszukiwaniu lepszego bytu wyruszyli do Ameryki. Zapakowali w tobołki swój dobytek - maszyny do szycia, poduszki, pierzyny, trochę ubrań i buty - i wyjechali. Ale nie wzięli ze sobą wszystkich swoich dzieci. Zostawili Izydora. Jego jednego z siedmiorga. Miał wtedy sześć lat i był z ich dzieci najmłodszy.

(...)
Kto by pomyślał! On, mały Izydor, syn krawca Samuela, dzieciak z Radomyśla Wielkiego, małego sztetla gdzieś w dalekiej Polsce, który 70 lat wcześniej z tabliczką na szyi przypłynął do Ameryki, był na przyjęciu urodzinowym u prezydenta Stanów Zjednoczonych w towarzystwie jednej z najpiękniejszych kobiet świata! Kto by pomyślał, że jego syn - właśnie jego, niepiśmiennego przedsiębiorcy znającego się głównie na szyciu - zostanie najsłynniejszym amerykańskim dramatopisarzem XX wieku!

Książka "Krajobraz po życiu. Śladami Galicji Opowieści o ludziach i miejscach" - Barbara Gaweł - oprawa miękka - Wydawnictwo Helion. Książka posiada 200 stron i została wydana w 2019 r. Cena 26.92 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Opowieści galicyjskie - okładka książki
Opowieści galicyjskie Andrzej Stasiuk
Tango śmierci - okładka książki
Tango śmierci Jurij Wynnyczuk
Pan Samochodzik i uroczysko - okładka książki
Pan Samochodzik i uroczysko Zbigniew Nienacki
Produkty podobne:
Skażone krajobrazy - okładka książki
Skażone krajobrazy Martin Pollack
Widok z okna - okładka książki
Widok z okna Jacek Kurek
Ścieżki - okładka książki
Ścieżki Bohdan Paczowski
Klangor i fanfary - okładka książki
Klangor i fanfary Lechosław Herz
Na podbój Księżyca - okładka książki
Na podbój Księżyca Norman Mailer