pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej. Seria: Reportaż
Tytuł książki:

Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej. Seria: Reportaż

Autor książki:

Cezary Łazarewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czarne
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 240 s.
Wymiar: 133x215 mm
EAN: 9788380496439
ISBN: 978-83-8049-643-9
Data: 2018-03-13
30.57  44.90  14.33 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Ta kobieta nigdy nie miała imienia. Gorgonowa - tak mówiła o niej cała Polska, która z zapartym tchem śledziła przebieg najgłośniejszego procesu dwudziestolecia międzywojennego i jednego z najgłośniejszych w historii polskiego sądownictwa. Oskarżonej zarzucano brutalny mord na siedemnastoletniej Lusi, którego miała dokonać ostatniej grudniowej nocy 1931 roku. Od tego momentu Gorgonowa stała się najczarniejszym z czarnych charakterów II Rzeczpospolitej.

O matkę upomniała się córka Ewa. Była dzieckiem wyczekiwanym. Jej przyjścia na świat z niecierpliwością wyglądali najwięksi wydawcy gazet w całym kraju. Urodziła się 20 września 1932 roku. Z jej narodzin cieszyło się całe więzienie przy Kazimierzowskiej. Tylko matka powtarzała: "Dziecko urodzone za kratami będzie napiętnowane na całe życie".

Po latach życia jako "córka morderczyni" osiemdziesięciopięcioletnia Ewa podjęła walkę o uniewinnienie matki. O nocy z 30 na 31 grudnia 1931 roku i zamordowaniu Lusi Zarembianki opowiadała tak, jakby widziała wszystko na własne oczy. Wierzyła w niewinność matki, ale nie potrafiła jej dowieść. Podrzucała nowe tropy i teorie, a w mediach kolejny raz pojawiło się pytanie, czy to Gorgonowa zabiła Lusię.

Cezary Łazarewicz, autor "Żeby nie było śladów", znów prowadzi śledztwo. Tym razem próbuje rozwiązać dwie zagadki. Nie tylko ustalić, czy Gorgonowa była winna, ale także co się z nią stało po zwolnieniu z więzienia 3 września 1939 roku.

"Cezary Łazarewicz powraca do najsłynniejszego poszlakowego procesu II RP nie tylko po to, żeby drobiazgowo zrekonstruować okoliczności samej zbrodni, ale przede wszystkim, żeby sportretować epokę. Sprawa Gorgonowej jest soczewką, w której skupia się całe społeczeństwo: żądna krwi ulica, prowincjonalni policjanci, słynni oratorzy, postępowa dziennikarka z Warszawy, redakcje wielkich gazet, drukujące na wyprzódki relacje z sali sądowej. I w tym wszystkim tajemnicza czarnowłosa kobieta z Bałkanów, która może zabiła, a może nie."

Jacek Dehnel

Książka "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej. Seria: Reportaż" - Cezary Łazarewicz - oprawa twarda - Wydawnictwo Czarne. Książka posiada 240 stron i została wydana w 2018 r. Cena 30.57 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Cezary Łazarewicz - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Wyspa Węży - okładka książki

Wyspa Węży

Małgorzata Szejnert
Czerwony głód - okładka książki

Czerwony głód

Anne Applebaum
Piastowie - okładka książki

Piastowie

Sławomir Koper
Produkty podobne:
Sprawa Tuchaczewskiego - okładka książki

Sprawa Tuchaczewskiego

Paweł Wieczorkiewicz
Tajemnica Graala. Śledztwo w sprawie - okładka książki

Tajemnica Graala. Śledztwo w sprawie Świętego...

Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń
Instygator - okładka książki

Instygator

Jerzy Bronisławski