pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Konserwacja malarstwa
Konserwacja malarstwa 50.00 zł pozycja dostępna!
książka:

Konserwacja i rekonstrukcja XIX-wiecznych fotografii pochodzących ze zbioru Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Kórnickiej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 88 s.
EAN: 9788323138600
ISBN: 978-83-2313-860-0
Data: 2017-07-25
Cena wydawcy: 26.00 złpozycja niedostępna

Konserwacja i rekonstrukcja XIX-wiecznych fotografii pochodzących ze zbioru Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Kórnickiej - Tomasz Kozielec - opis książki:

Jakie działania powinien podjąć konserwator, aby skutecznie przyczyniły się do ratowania spuścizny fotograficznej? Czy pożółkłe, spłowiałe odbitki są już tylko bezużytecznymi dokumentami historii i kultury, czy nie przedstawiają już żadnej wartości? Czy ich treść jest możliwa do odczytania? Czy rekonstrukcje fotografii mogą przynieść satysfakcjonujące efekty?
W latach 2011-2016 przeprowadzono prace konserwatorskie na zbiorze fotografii przechowywanych na terenie zamkowym Biblioteki Kórnickiej. Efekty ich realizacji upubliczniono na dwóch wystawach w Toruniu oraz na wystawie w Bibliotece Kórnickiej w 2016 roku. Skromna publikacja oddana do Państwa rąk w formie katalogu ma na celu przede wszystkim upamiętnienie faktu realizacji tychże wystaw; zawiera również przykłady niektórych, bardzo syntetycznie ujętych rozwiązań konserwatorskich na zabytkowych fotografiach oraz ich cyfrowych kopiach.

Wielu konserwatorów podkreśla, że ochrona przed zniszczeniem i konserwacja fotografii to niełatwe zadania, a także, że wiedza z tego zakresu nie jest tak bardzo popularna w naszym kraju, w gronie specjalistów, w przeciwieństwie do wiedzy na temat konserwacji wielu innych rodzajów obiektów o wartości historycznej, zabytkowej - księgozbiorów, znalezisk archeologicznych czy budynków.

Jeśli w jakikolwiek sposób publikacja przyczyni się do poszerzenia świadomości, że roztoczenie opieki nad fotografiami jest konieczne wśród właścicieli i opiekunów zbiorów fotograficznych, jeśli zainteresuje artystów zajmujących się warsztatem dawnych mistrzów fotografii, kolekcjonerów, to autor uzna, że jego cel - popularyzacja tejże wiedzy - został osiągnięty.

Książka „Konserwacja i rekonstrukcja XIX-wiecznych fotografii pochodzących ze zbioru Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Kórnickiej” - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Książka posiada 88 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Konserwacja i rekonstrukcja XIX-wiecznych fotografii pochodzących..."
Tomasz Kozielec - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Studia Filmoznawcze 37. Polsko-ukraińskie - okładka książki
Studia Filmoznawcze 37. Polsko-ukraińskie sąsiedztwo... Łarysa Briuchowecka, Sławomir Bobowski (red.)
Barok - romantyzm - kresy - okładka książki
Barok - romantyzm - kresy Jan K. Ostrowski