pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy

Dane szczegółowe:
Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 232 s.
Wymiar: 270x115 mm
EAN: 9788363820879
ISBN: 978-83-6382-087-9
Data: 2020-09-23
81.92 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Publikacja poświęcona awangardowej rzeźbie zgłębia temat relacji pomiędzy rzeźbą a przestrzenią, cielesnością i ruchem. Antologia tekstów konfrontująca teorie rzeźby Katarzyny Kobro z twórczością innych awangardowych artystów i przemyśleniami współczesnych badaczy sztuki.
Pierwsza połowa XX wieku to czas intensywnych poszukiwań formalnych w dziedzinie rzeźby. Katarzyna Kobro pisała w 1929 roku: Rzeźba jest kształtowaniem przestrzeni. [] rzeźba nie jest ani literaturą, ani symboliką, ani indywidualną psychologiczną emocją. To nowe, rewolucyjne podejście do rzeźby znajduje odzwierciedlenie w tekstach składających się na naszą książkę. Ich autorami są artyści i artystki, m.in. Katarzyna Kobro, Władimir Tatlin, Georges Vantongerloo, Lszló Moholy-Nagy, Naum Gabo czy Barbara Hepworth, a także badacze i badaczki sztuki Carola Giedion-Welcker, Rosalind E. Krauss, Yve-Alain Bois i Megan R. Luke.
Większość opublikowanych w książce tekstów została po raz pierwszy przełożona na język polski, co mamy nadzieję przyczyni się do ich stałej obecności w polskich badaniach nad sztuką XX wieku. Liczymy również na to, że publikacja ta zainteresuje międzynarodowe grono czytelników. Po raz pierwszy bowiem wszystkie samodzielne wypowiedzi teoretyczne Katarzyny Kobro zostały zestawione z manifestami współczesnych jej twórców i twórczyń oraz z refleksją historyków i historyczek sztuki działających w różnych latach od lat 30. XX wieku po drugą dekadę wieku XXI.

Książka "Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy" - praca zbiorowa - oprawa miękka - Wydawnictwo Muzeum Sztuki w Łodzi. Książka posiada 232 stron i została wydana w 2019 r. Cena 81.92 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.