pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Kolonialne i postkolonialne stosunki monetarne w Afryce Subsaharyjskiej
książka:

Kolonialne i postkolonialne stosunki monetarne w Afryce Subsaharyjskiej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Adam Marszałek
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 168 s.
Wymiar: 135x204 mm
EAN: 9788380196391
ISBN: 978-83-8019-639-1
Data: 2017-09-12
22.34  28.00  5.66 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Kolonialne i postkolonialne stosunki monetarne w Afryce Subsaharyjskiej - Tomasz W. Kolasiński - opis książki:

We współczesnym świecie niekwestionowanymi zasadami są równość państw i wzajemność między nimi. Brak tego standardu w stosunkach międzynarodowych oznacza szkodę jednej strony. Dlatego analiza problematyki relacji opartych na asymetrii dawnych mocarstw kolonialnych z byłymi koloniami wymaga wieloaspektowego podejścia teoretycznego i metodologicznego. Taki nowatorski cel przyświeca książce Tomasza W. Kolasińskiego Kolonialne i postkolonialne stosunki monetarne w Afryce Subsaharyjskiej. Po tragicznej w skutkach XIX-wiecznej ekspansji kolonialnej i po następującym po niej procesie dekolonizacji wciąż obserwować można jego negatywny wpływ na niektóre dziedziny rozwoju społeczno-gospodarczego byłych kolonii Afryki Subsaharyjskiej. Problem konsekwencji kolonializmu i relacji pomiędzy niepodległymi państwami a byłymi metropoliami interesuje przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych: politologów, socjologów, antropologów, kulturoznawców, ekonomistów czy badaczy bezpieczeństwa. Wielość podejść, różnice metodologiczne, odmienne perspektywy podmiotowe i przedmiotowe pokazują jedynie, jak złożonym i wielopłaszczyznowym zagadnieniem jest kwestia systemu opartego na kolonialnej dominacji i pokolonialnych dążeń emancypacyjnych. Książka Tomasza W. Kolasińskiego wpisuje się w ten nurt, oferując czytelnikowi wiele interesujących spostrzeżeń. Jej autor odwołuje się do dorobku odmiennych dziedzin i dyscyplin naukowych: historii gospodarczej, ekonomii, finansów, nauk politycznych czy historii kultury, w kontekście podjętego tematu to zaleta. Analiza postkolonialnych stosunków monetarnych w Afryce Subsaharyjskiej wymaga bowiem szerokiego spojrzenia na zjawiska i procesy, które zadecydowały o powstaniu specyficznych, jedynych w swoim rodzaju związków pomiędzy europejską metropolią a byłymi terytoriami zależnymi, decydujących o funkcjonowaniu systemów monetarnych w tym regionie. Powstanie strefy franka CFA-bo ona jest głównym przedmiotem rozważań-było możliwe dzięki politycznej woli współpracy wszystkich zaangażowanych partnerów. Jednocześnie nie sposób wyjaśnić jej genezy, roli, znaczenia i zasad, na których opiera się jej działania, odwołując się jedynie do mechanizmów ekonomicznych.

Książka „Kolonialne i postkolonialne stosunki monetarne w Afryce Subsaharyjskiej” - oprawa miękka - Wydawnictwo Adam Marszałek.

Książka posiada 168 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Kolonialne i postkolonialne stosunki monetarne w Afryce Subsaharyjskiej"
Tomasz W. Kolasiński - autor m.in.:
Produkty podobne:
Umowy o partnerstwie gospodarczym - okładka książki
Umowy o partnerstwie gospodarczym (EPA) Katarzyna Kołodziejczyk
Bezpieczeństwo w Unii Europejskiej - okładka książki
Bezpieczeństwo w Unii Europejskiej Tomasz R. Aleksandrowicz