pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Kłopotliwe dziedzictwo?

Dane szczegółowe:
Wydawca: Międzynarodowe Centrum Kultury
Rok wyd.: 2021
Oprawa: twarda
Ilość stron: 384 s.
Wymiar: 295x170 mm
EAN: 9788366419162
ISBN: 978-83-6641-916-2
Data: 2021-01-29
54.75  60.90  6.15 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Dziedzictwo bywa kłopotliwe, o czym zaświadczają najlepiej były obóz koncentracyjny Auschwitz czy Pałac Kultury i Nauki. Największy jednak kłopot mamy z tym, co pozostawiła w naszym kraju Trzecia Rzesza. Jak złożona jest to kwestia, pokazuje najnowsza książka Międzynarodowego Centrum Kultury. I dostarcza najpełniejszego jak dotąd, nierzadko zaskakującego przeglądu tych źle urodzonych budowli.
W tomie Kłopotliwe dziedzictwo? Architektura Trzeciej Rzeszy w Polsce autorzy rekonstruują plany nowej niemieckiej Europy, którą architekci wdrażali od 1933 roku w samej Rzeszy, z czego część po wojnie znalazła się w polskich granicach, oraz na terenach podbitych w 1939 roku. Opisują hitlerowską architekturę zarówno w dużych miastach: Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie bądź Wrocławiu, jak i w regionach: na Mazowszu, Mazurach, Pomorzu, Śląsku, w Wielkopolsce. Pokazują całe osiedla, samowystarczalne miasteczka budowane dla osadników niemieckich w czasie wojny, stadiony i obiekty sportowe, pałace, szpitale, hotele, kasyna dla oficerów i budynki administracyjne. Zmiany architektoniczne dotknęły nie tylko obiektów użyteczności publicznej, ale też miejsc symbolicznych jak krakowski Rynek albo Wawel, przebudowywany na potrzeby siedziby nowego gubernatora Hansa Franka, bo w koncepcji okupanta Kraków miał stać się starym niemieckim miastem Urdeutsche Stadt Krakau.

Książka "Kłopotliwe dziedzictwo?" - praca zbiorowa - oprawa twarda - Wydawnictwo Międzynarodowe Centrum Kultury. Książka posiada 384 stron i została wydana w 2021 r. Cena 54.75 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]