pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Klasztor w mieście średniowiecznym i nowożytnym

Autor książki:

Marek Derwich, Anna Pobóg-Lenartowicz

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: DiG
Rok wyd.: 2000
Oprawa: miękka
Ilość stron: 652 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788390421933
ISBN: 978-83-904219-3-3
Data: 2015-03-27
pozycja niedostępna

Opis książki:

Środowisko miejskie, obce duchowi Reguły św. Benedykta, jest najbardziej „nieprzyjazne" dla mnichów. Mimo to mnisi i ich opactwa odegrali ważną rolę w rozwoju urbanizacji Europy, w tym - Europy Środkowej. Prawdziwy przełom przyniosło w tym zakresie powstanie, od początku XIII wieku, zakonów i kongregacji nastawionych na działalność w środowisku miejskim. Zakony żebracze niewątpliwie stanowiły nową jakość w rozwoju zakonów, a ich znaczenie dla populacji zamieszkującej miasta jest trudne do przecenienia. Równocześnie z nimi swoją działalność w mieście kontynuowały, a nawet rozwijały, starsze zakony - eremickie, mnisze i kanonickie. Jakie były relacje między życiem zakonnym i miejskim? Jak miasto i mieszczanie oddziaływały na rozwój zakonów i dzieje konkretnych wspólnot zakonnych oraz jaką rolę odgrywali zakonnicy i ich klasztory w środowisku miejskim? Jakie były ich relacje z różnymi grupami społecznymi i zawodowymi zamieszkującycmi miasta i przedmieścia?
Zagadnieniu temu poświęcone było trzecie spotkanie z cyklu "Klasztor w...", zorganizowane w maju 1999 roku przez Instytuty Historyczne Uniwersytetów w Opolu i we Wrocławiu. Książka zawiera teksty sześćdziesięciu wygłoszonych wówczas referatów autorstwa historyków oraz przedstawicieli dziedzin pokrewnych (archeologów, historyków sztuki, muzykologów) z Polski oraz z Białorusi, Czech, Gruzji, Niemiec, Słowacji i Ukrainy. Stosunek życia zakonnego do miasta i cywilizacji miejskiej; wpływ klasztorów na formowanie się miast oraz przyczyny przyciągające zakonników do miast; kontakty z władzami miejskimi oraz klerem miejskim; rola klasztorów w miastach, udział zakonników w ewangelizacji środowisk miejskich, kaznodziejstwie i opiece społecznej, ich aktywność kulturowa, w tym dzie-jopisarska; codzienne funkcjonowanie klasztoru „miejskiego" i problem rekrutacji zakonników; związki i kontakty między klasztorami miejskimi oraz problem tzw. miejskiego środowiska klasztornego; kształtowanie się miejskiej topografii klasztornej; socjotopografia środowisk związanych z klasztorami miejskimi; zagadnienie miast klasztornych; rola miast w funkcjonowaniu opactw wiejskich - oto problemy poruszane podczas konferencji, której rezultaty oddajemy Czytelnikowi do lektury i oceny.

Marek Derwich, Anna Pobóg-Lenartowicż

Książka "Klasztor w mieście średniowiecznym i nowożytnym" - Marek Derwich, Anna Pobóg-Lenartowicz (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo DiG. Książka posiada 652 stron i została wydana w 2000 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]