pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Jawność i jej ograniczenia. Tom 4. Znaczenie orzecznictwa. Seria:...
Tytuł książki:

Jawność i jej ograniczenia. Tom 4. Znaczenie orzecznictwa. Seria: Monografie Prawnicze

Autor książki:

Grażyna Szpor

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: C H Beck
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 346 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788325568221
ISBN: 978-83-2556-822-1
Data: 2014-11-18
Cena wydawcy: 129.00 złpozycja niedostępna
Tom IV zawiera wyniki badań orzecznictwa sądów administracyjnych, a także Trybunału Konstytucyjnego w odniesieniu do tajemnic publicznoprawnych.

Ich celem było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy w świetle orzecznictwa można mówić o racjonalności ustawodawcy w tej sferze, czy występuje nadregulacja przepisów dotyczących ograniczeń jawności, ich wzajemne nachodzenie na siebie oraz występujące dysfunkcje. Badano materialne i formalne przesłanki tajemnic publicznoprawnych, podjęto próbę klasyfikacji tajemnic do kilku podstawowych grup z uwagi na wspólnotę przedmiotu ochrony i zastosowane kryterium formalne, a także odpowiedzi na pytanie o skuteczność ochrony publicznoprawnej i prywatnoprawnej.

Z przeprowadzonych badań wynika przede wszystkim potwierdzenie tezy, że ograniczenia jawności, jak i ich zakres nie zawsze są wynikiem wyraźnego wprowadzenia do regulacji prawnej tajemnic prawnie chronionych.

Niekiedy są one efektem działań organów, a także sądów administracyjnych dokonujących zwężającej wykładni pojęć niedookreślonych zawartych w przepisach przewidujących obowiązek informacyjny, i to nie zawsze zamierzonych przez ustawodawcę. Analiza orzecznictwa potwierdziła natomiast w pełni niekorzystne konsekwencje zjawiska nadregulacji badanej dziedziny.

Książka "Jawność i jej ograniczenia. Tom 4. Znaczenie orzecznictwa. Seria: Monografie Prawnicze" - Grażyna Szpor (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo C H Beck. Książka posiada 346 stron i została wydana w 2014 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]