pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Jaremianka. Biografia

Autor książki:

Agnieszka Dauksza

Dane szczegółowe:
Wydawca: ZNAK
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 338 s.
EAN: 9788324058174
ISBN: 978-83-2405-817-4
Data: 2019-06-24
25.20 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Maria Jarema. Ona o sobie zawsze: Jarema. O niej najczęściej mówią: Jaremianka. Kobieta awangarda. Emancypantka, zaangażowana aktywistka i zapalona pracoholiczka - niekwestionowany autorytet. Znajdowała się w centrum życia kulturalno-towarzyskiego międzywojnia i lat powojennych, zawierała znajomości, które przetrwały lata, wiązała się z interesującymi mężczyznami i to ona decydowała, kiedy przekuć te związki w trwałe przyjaźnie.

Jedna z najzdolniejszych i najbardziej charyzmatycznych artystek XX wieku. Malarka, rzeźbiarka, graficzka, projektantka kostiumów teatralnych, lalek i pomników. Dziewczyna ze Starego Sambora na Kresach, która przyjechała do Krakowa, by "wymyślić sztukę na nowo". Studiowała pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego, współtworzyła Grupę Krakowską i teatr Cricot, właśnie z nią najchętniej współpracował Tadeusz Kantor.

Ukochana żona Kornela Filipowicza, matka Aleksandra, siostra bliźniaczka Nuny, ceniona przyjaciółka m.in. Różewiczów, Sternów, Przybosiów. W ich wspomnieniach jawi się jako wcielenie ruchu, zmienna, zachwycająca postać, która pozostawiała po sobie wrażenie niedosytu. Gdy poznała diagnozę swojej choroby, pracowała w zapamiętaniu, by namalować każdy kolejny obraz - chociaż jeszcze jeden. Jej prace wciąż zdumiewają nowatorstwem pomysłów, inspirują i prowokują. "Nie umarła" - twierdzili zgodnie jej bliscy. Zatem jak rozumieć wydarzenia z 1958 roku? I jak czytać pozostałe ślady? Gdzie jest Maria?
"(...) Za stolikiem siedzi Maria i patrzy na mnie. Jej twarz wydaje się nieruchoma, ale to złudzenie, bo każde, nawet najdrobniejsze drgnienie, nieznaczne pochylenie głowy, prawie niewidoczny skręt szyi, rozchylenie warg, mrugnięcie powiek, sprawia, że Maria nie przestaje byś sobą, nieustannie się zmienia. (...) Ta zmienność, a jednocześnie tożsamość - jest właśnie życiem. Daje poczucie trwałości naszego istnienia i wieczności naszych uczuć." Kornel Filipowicz, "Fizjologia"
Agnieszka Dauksza - laureatka Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę 2017 roku ("Klub Auschwitz i inne kluby"). Finalistka Nagrody Naukowej "Polityki" (2018). Autorka książek "Kobiety na drodze. Doświadczenie emancypacji", "Afektywny modernizm". Doktor literaturoznawstwa, pracuje na Wydziale Polonistyki UJ.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Książka "Jaremianka. Biografia" - Agnieszka Dauksza - oprawa twarda - Wydawnictwo ZNAK. Książka posiada 338 stron i została wydana w 2019 r. Cena 25.20 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.