pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Jan Matejko wszystkim znany

Autor książki:

Maria Szypowska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 512 s.
Wymiar: 150x225 mm
EAN: 9788377858448
ISBN: 978-83-7785-844-8
Data: 2016-02-19
Cena wydawcy: 55.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Biografia Jana Matejki to barwna opowieść o wielkim malarzu, patriocie, wybitnym pedagogu i niestrudzonym obrońcy zabytków Krakowa.

Jan Alojzy przyszedł na świat jako dziewiąte z jedenaściorga dzieci państwa Matejków, był chorowity i cierpiał na krótkowzroczność. "Ludzie twierdzili kiedyś tutaj w Krakowie, że on żadnego nie ma talentu, że jako uczeń ze słabym wzrokiem nie będzie miał żadnej przyszłości", a "owoczesna władza szkolna nawet radziła już wtedy ojcu Matejki, by swego syna nie kształcił w artystycznym zawodzie, gdyż z braku zdolności nic z niego nigdy nie będzie..." - wspominał sekretarz artysty, Marian Gorzkowski.

A jednak jeszcze przed ukończeniem trzydziestu lat Jan Matejko zyskał międzynarodową sławę i uznanie, a krytyka francuska włączyła go do grona najwybitniejszych twórców malarstwa historycznego w Europie. Jego wielką miłością była zawsze ojczyzna. Ukazując w swych pracach dawną wielkość Rzeczypospolitej i chwałę jej oręża, pragnął wskrzesić wiarę w jej odrodzenie, kształtować serca i umysły Polaków. Uznawany jest za jednego z najwyżej cenionych malarzy w historii sztuki polskiej, twórcę narodowej szkoły malarstwa historycznego. Pozostawił ogromną spuściznę artystyczną, obejmującą ponad trzysta dzieł olejnych: portretów, obrazów o treści historycznej, religijnej, alegorycznej, oraz kilkaset rysunków i szkiców.

Maria Szypowska, sięgając do licznych dokumentów i wspomnień, z czułością odmalowuje portret artysty i człowieka.

Książka "Jan Matejko wszystkim znany" - Maria Szypowska - oprawa twarda - Wydawnictwo Zysk i S-ka. Książka posiada 512 stron i została wydana w 2016 r.