pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Jak stwarzaliśmy Rosję
książka:

Jak stwarzaliśmy Rosję

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fronda
Rok wyd.: 2020
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 640 s.
EAN: 9788380795532
ISBN: 978-83-8079-553-2
Data: 2020-10-05
31.77  49.90  18.13 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Jak stwarzaliśmy Rosję - Mariusz Świder - opis książki:

Kroniki Nestora - które są dla Rosjan, tym czym dla nas roczniki Galla Anonima- twierdzą, że to Lechici założyli miasto nad Wiaźmą, znane teraz jako Moskwa.

Przez całe 10 lat między rokiem 1991 a 2000 rosyjskim hymnem państwowym była stara polska pieśń religijna. Ta szokująca informacja nie jest powszechnie znana, chociaż można o niej z łatwością przeczytać na stronach Wikipedii. Pierwszym oficjalnym hymnem carskiej Rosji była pieśń Niech rozbrzmiewa grom zwycięstwa, którą skomponował w roku rozbiorów (1791) nasz człowiek, Józef Kozłowski.

Z Rosjanami nie tylko braliśmy się za bary, toczyliśmy wojny jak równy z równym a później nie tylko wzniecaliśmy przeciwko nim powstania. To z polskich drukarń pochodziło rosyjskie słowo drukowane przez ponad 120 lat. Polscy inżynierowie budowali mosty kolejowe i tworzyli rosyjską sieć dróg żelaznych. To z polskich fabryk pochodziło 90 proc. stalowych szyn układanych potem w dalekich stepach. Nasi przyrodnicy odkrywali Syberię dla światowej nauki.

W niniejszej książce opowiemy o tych, którzy wyrośli z polskiego pnia i przyszło im budować obce mocarstwo. Znaczący odsetek stanowili wysokiej klasy fachowcy, którzy za udział w pracy patriotycznej zostali skazani na zesłanie. Inni dobrowolnie związali swój los z imperium Romanowych, nigdy nie wrócili do polskości, odeszli nawet od wiary przodków. Znakomita większość, kiedy było to już możliwe, powróciła pod biało-czerwone sztandary by tworzyć zręby odrodzonej państwowości po roku 1919 r.

Polką była caryca Katarzyna I, żona Piotra Wielkiego. Wielką rolę w historii Rusi odegrała inna caryca pochodząca z naszego kraju. Helena Glińska została w 1526 roku żoną cara Wasyla III i urodziła mu syna Iwana, znanego później jako Iwan IV Groźny. Ten słynący z okrucieństw car powoływał się na polskie pochodzenie, gdy kandydował w 1573 roku w elekcji na króla Polski.

Dramaturg Mikołaj Hohoł-Janowski - znany później jako Mikołaj Gogol - wstydził się swojej polskości, chociaż w domu jego rodziców w przedsionku wisiał polski herb Janowskich - Jastrzębiec. Polskie kompleksy nosił inny pisarz o lechickich korzeniach - Teodor Dostojewski. Rodzina Rymskich-Korsakowów przez siedem pokoleń żyła na Litwie i nosiła nazwisko Korsak.

Pierwszym ministrem spraw zagranicznych Rosji carskiej był Polak Adam Czartoryski. A wiek później pierwszym ministrem spraw zagranicznych Rosji bolszewickiej został inny Polak - Wacław Worowski.

Ze szlachty smoleńskiej pochodził wielki podróżnik Mikołaj Przewalski (ten od konia Przewalskiego), jak niektórzy twierdzą prawdziwy ojciec Józefa Stalina.

OBYWATELE ROSJI O POLSKICH KORZENIACH LATALI NAD BIEGUNEM, TWORZYLI TEORIE LOTÓW MIĘDZYGWIEZDNYCH, PROJEKTOWALI SAMOLOTY. A JEDEN ZOSTAŁ NAWET MARSZAŁKIEM ZWIĄZKU RADZIECKIEGO.

Książka „Jak stwarzaliśmy Rosję” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Fronda.

Książka posiada 640 stron i została wydana w 2020 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Jak stwarzaliśmy Rosję"
Mariusz Świder - autor m.in.:
Jak podbijaliśmy Rosję - okładka książki
Jak podbijaliśmy Rosję Mariusz Świder;
Jak podbijaliśmy Rosję - okładka książki
Jak podbijaliśmy Rosję Mariusz Świder;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Czołgi Historia broni pancernej - okładka książki
Czołgi Historia broni pancernej Oscar E. Gilbert, Romain Cansiere
Bizancjum - okładka książki
Bizancjum Judith Herrin
Produkty podobne:
Lachowie i Lechici - okładka książki
Lachowie i Lechici Karol Potkański
Zarys historii Polski od zarania - okładka książki
Zarys historii Polski od zarania do 1925 roku Anatol Lewicki, Jan Friedberg