pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Massilia 49 p.n.e. - okładka książki
Massilia 49 p.n.e. pozycja dostępna
Belizariusz wódz Bizancjum - okładka książki
Belizariusz wódz Bizancjum pozycja dostępna
»
»
»
Izydor z Sewilli, Historia Gotów, Wandalów i Swebów
»
»
książka:

Izydor z Sewilli, Historia Gotów, Wandalów i Swebów

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Avalon
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 179 s.
Wymiar: 160x240 mm
EAN: 9788377302880
ISBN: 978-83-7730-288-0
Data: 2018-01-12
Cena wydawcy: 39.00 złpozycja niedostępna

Izydor z Sewilli, Historia Gotów, Wandalów i Swebów - Izydor z Sewilli - opis książki:

Ze wszelkich ziem, jakie leżą od zachodu aż do Indii, Tyś najpiękniejsza, o święta i zawsze szczęsna władców i narodów matko, Hiszpanio! Sprawiedliwie obecnie jesteś wszelkich prowincji królową, od której nie sam Zachód, ale i Wschód cały blask bierze. Tyś jest pięknem i ozdobą świata, znamienitą częścią ziemi: z której to wielce się raduje i świetnie rozkwita narodu Gotów chwalebne potomstwo.

Tymi słowami właśnie żyjący przed czternastoma wiekami Izydor z Sewilli, uważany dziś za jednego z ojców założycieli europejskiej kultury, z dumą opisywał wspaniałości swojej hiszpańskiej ojczyzny. Ten wszechstronnie wykształcony Iberorzymianin, teolog, pisarz, polityk, święty Kościoła katolickiego oraz… patron Internetu (!) ma na swoim koncie także znaczącą twórczość historiograficzną, funkcjonującą nieco w cieniu jego encyklopedycznego i filozoficznego dorobku, którego najbardziej znamienitymi przykładami pozostają dziś jego Etymologie i Sentencje. Napisana w zwięzłym i lakonicznym stylu, ale niezwykle ważna praca Izydora, znana pod tytułem Historia Gotów, Wandalów i Swebów, której pierwsze polskie tłumaczenie Czytelnik dostaje właśnie do ręki, ukazana została na tle twórczości wybranych kronikarzy wczesnośredniowiecznej Hiszpanii, również aż do tej pory u nas nie tłumaczonych. Jest nie tylko ważnym źródłem historycznym epoki „renesansu wizygockiego”, ale ukazuje nam ideę nowego hiszpańskiego państwa i narodu, mającego być w ujęciu Izydora z Sewilli fuzją tak różnych kulturowo, językowo, a nawet wyznaniowo światów, jak Rzymian i Gotów.

W dzisiejszych czasach bardziej niż kiedykolwiek program Izydora wydaje się nie stracić na aktualności, gdy obserwujemy ostatnio zwłaszcza na przykładzie Katalonii, Kraju Basków czy Andaluzji widoczną erozję idei wspólnego hiszpańskiego dziedzictwa i postępujący proces uaktywniania się regionalizmów narodowych. Czy nawiązanie do tak odległej epoki pomoże nam zrozumieć współczesność? Jeśli Historia jest rzeczywiście magistra vitae, czyli nauczycielką życia, to odpowiedź na tak postawione pytanie może być jedynie twierdząca.

Książka „Izydor z Sewilli, Historia Gotów, Wandalów i Swebów” - oprawa miękka - Wydawnictwo Avalon.

Książka posiada 179 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Izydor z Sewilli, Historia Gotów, Wandalów i Swebów"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Hubal - okładka książki
Hubal Jacek Komuda
Jagiellonowie - okładka książki
Jagiellonowie Sławomir Koper
Pod czerwoną gwiazdą. Aspekty sowieckiej - okładka książki
Pod czerwoną gwiazdą. Aspekty sowieckiej obecności... Sebastian Rosenbaum, Dariusz Węgrzyn
Germania - okładka książki
Germania Tacyt