pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Introity o świętych w polskiej tradycji średniowiecznej
Książki »
Tytuł książki:

Introity o świętych w polskiej tradycji średniowiecznej

Autor książki:

Ewa Bielińska-Galas

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Norbertinum
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 559 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788372226068
ISBN: 978-83-7222-606-8
Data: 2017-06-27
60.33 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Introit (od łac. introitus - wejście ) to śpiewany wstęp do liturgii mszalnej Kościoła Zachodniego, zredagowany ostatecznie w końcu VIII wieku. Ze względu na muzyczną perfekcję i funkcje płynące z inicjalnego umiejscowienia jest uważany za wyróżniający się gatunek chorału gregoriańskiego.

Autorka rozpatruje repertuar introitów przez pryzmat zachowanych w Polsce graduałów epoki przedtrydenckiej, czyli niemal stu ksiąg spisanych przed 1570 rokiem na przestrzeni trzech stuleci. Zakładając, że specyfika tradycji liturgiczno-muzycznej najwyraźniej odzwierciedla się w konfrontacji elementów stałych i zmiennych, skupia się na introitach rozpoczynających msze ku czci świętych, dość swobodnie wówczas wybieranych w ośrodkach pielęgnujących śpiew. Tej tezie poddaje także metodę badania kompozycji, proponując powiązanie pogłębionej analizy tekstów introitów z opartą na najstarszych europejskich przekazach analizą melodii.

Kompleksowe spojrzenie na złożoną formę introitu prowadzi do wyłonienia tradycji liturgiczno-muzycznych z perspektywy badań nad introitem i związanego z tym interesującego obrazu powiązań pomiędzy rodzimymi źródłami. Ukazanie w takiej optyce mało dotąd zbadanej psalmodii tworzy podwaliny pod kolejne inicjatywy z zakresu monodii oficjum mszalnego. Ponadto książka przyczynia się do otwarcia nowej perspektywy badawczej w sferze retoryki i symboliki chorału - intrygujących aspektów europejskiego universum> również niewystarczająco poznanych.

Książka "Introity o świętych w polskiej tradycji średniowiecznej" - Ewa Bielińska-Galas - oprawa miękka - Wydawnictwo Norbertinum. Książka posiada 559 stron i została wydana w 2017 r. Cena 60.33 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Msza Święta: Liturgiczne ABC - okładka książki

Msza Święta: Liturgiczne ABC

Maciej Zachara MIC