pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Instytucjonalne uwarunkowania działalności przedsiębiorstw międzynarodowych

Autor książki:

Beata Stępień

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Rok wyd.: 2009
Oprawa: miękka
Ilość stron: 425 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788374174039
ISBN: 978-83-7417-403-9
Data: 2009-07-03
Cena wydawcy: 69.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Instytucje, rozumiane jako reguły gry istniejące w otoczeniu, są jednym z czynników wpływających na sposób gospodarowania przedsiębiorstw, Ignorowane przez stulecia przez ekonomistów głównego nurtu obecnie stają się przedmiotem coraz liczniejszych badań. To w nich właśnie upatruje się między innymi przewagi jednych gospodarek nad innymi czy skutecznych strategii podmiotów gospodarczych. W niniejszej książce przedstawiono kompleksowe badania nad wpływem instytucji na sposób działania przedsiębiorstw. Z racji tego, że przedmiotem zainteresowania uczyniono tutaj przedsiębiorstwa międzynarodowe - podmioty potężne zasobowo i działające na skalę ponadnarodową, mamy do czynienia z wzajemnymi silnymi wpływami: wpływem instytucji na te podmioty i oddziaływaniem przedsiębiorstw międzynarodowych na regulacyjny porządek świata, gospodarek krajowych i branż, w których działają.
Rezultatem tych oddziaływań jest wewnętrzna instytucjonalna hybrydowość opisywanych podmiotów - pomimo że mogą wpływać na regulacje w skali międzynarodowej, często ulegają instytucjom rynków goszczących, co z kolei skutkuje zróżnicowaniem ich struktur i praktyk organizacyjnych na poszczególnych rynkach. Przykładem takiego wpływu instytucji rynku goszczącego jest obszerna analiza funkcjonowania 35 polskich filii produkcyjnych przedsiębiorstw międzynarodowych. W książce podano liczne przejawy modyfikacji zachowań tych podmiotów na naszym rynku i wskazano ich przyczyny.

Książka "Instytucjonalne uwarunkowania działalności przedsiębiorstw międzynarodowych" - Beata Stępień - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Książka posiada 425 stron i została wydana w 2009 r.